СИ ЏИНПИНГ ЗАПОЧНУВА ГОЛЕМА МИСИЈА – Претседателот на Кина заминува во посета на Москва и Киев

0

Претседателот на Кина, Си Џинпинг планира да разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски за прв пат од почетокот на војната во Украина, веројатно откако тој ќе ја посети Москва следната недела за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, информации според извори запознаени со ова прашање.

Состаноците со Владимир Путин и Володимир Зеленски, ги одразуваат напорите на Пекинг да игра поактивна улога во посредувањето за завршување на војната во Украина, велат изворите, објави The ​​Wall Street Journal.

Си, наводно, размислува да посети и други европски земји како дел од неговото патување во Русија, иако тоа сè уште не е потврдено.

Ако има директен разговор меѓу Си и Зеленски, тоа ќе биде значаен чекор во напорите на Пекинг да „глуми“ миротворец во Украина, што досега наиде на скептицизам во Европа.

Медиумската агенција Reuters претходно објави дека посетата на Си на Москва би можела да се случи веќе следната недела.

Весникот The ​​Wall Street Journal во февруари објави дека Си се подготвува да ја посети Москва во наредните месеци.

Патувањето во странство ќе биде прво за Си откако обезбеди трет мандат како претседател на Кина.

Тоа доаѓа во Москва во време додека 69-годишниот претседател на Русија се обидува да го подобри својот статус на глобален државник.

Од почетокот на војната во Украина, Кина повика на смирување на тензиите и решавање на проблемот по дипломатски пат, но не воведе санкции кон Русија.