СКОРО 200 УАПСЕНИ ПОРАДИ ЛОША ГРАДБА: По катастрофалниот земјотрес полицијата во Турција тргна во акција, се трага по многумина

0

Во Турција се уапсени речиси 200 лица под сомнение за лоша изградба на згради кои се урнаа во катастрофалните земјотреси на 6 февруари, во кои загинаа повеќе од 44.000 луѓе, соопшти турското Министерство за правда, пренесе Си-Ен-Ен.

Во соопштението се наведува дека 626 лица се осомничени за непочитување на прописите при изградба. Утврдено е дека некои од осомничените загинале во земјотресот, а полицијата трага по многу други.

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг рече дека доказите за лоша градба се собрани во илјадници згради, а според државната агенција за катастрофи, повеќе од 5.700 згради се урнати.

„Она што најмногу нè погодува е типот на колапс, кој го нарекуваме колапс на палачинки, и тоа е нешто што ниту еден инженер не сака да го види“, рече Мустафа Ердик, професор на истанбулскиот универзитет Богазичи, кој дизајнира области за доверба.

Тој посочи дека во вакви услови работата на спасувачките екипи е многу потешка и додаде дека при проектирањето, целосното уривање на објектот е нешто што секогаш се труди да го избегне.