СООБРАЌАЈОТ СЕ ОДВИВА ПО АЛТЕРНАТИВНИ ПАТИШТА – Одрон на патот Куманово – Крива Паланка пред Страцин

На патниот правец Куманово–Крива Паланка пред Страцин поради поголем одрон сообраќајот е во прекин. Екипите на ЈП „Македонија пат“ се на терен и работат на расчистување и нормализација на сообраќајот. Засега сообраќајот се одвива по алтернативни регионални патишта, известуваат од АМСМ.

Оттаму информираат дека сообраќајот на другите државните патишта се одвива непречено, по претежно влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од АМСМ се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.