Срамната изјава на Бајден ја разбесни Русија! Москва итно му одговори: Боледува од синдром…

Некои современи американски лидери страдаат од синдром на историски ревизионизам. Поминаа генерациите лидери кои лично учествуваа во Втората светска војна и кои никогаш не би дозволиле да молчат за одлучувачкиот придонес на СССР во уништувањето на Третиот рајх, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на Русија.

Оваа објава уследи по изјавата на американскиот лидер Џозеф Бајден дека Американците се тие што „буквално го спасиле светот“ и Европа во Втората светска војна.

За време на својот говор на воените гробишта во Арлингтон, Бајден молчеше за големата жртва и одлучувачкиот придонес на советските војници и војниците од другите земји за конечниот колапс на нацизмот, но сепак би било чудно да се очекуваат оние кои денес го финансираат и снабдуваат оружјето на неонацистичкиот режим во Киев да им биде благодарен на народите на СССР за победите над нацизмот, истакна руското Министерство. 

Сепак, Москва потсетува дека Двајт Ајзенхауер и Џон Фицџералд Кенеди се сетија на зборовите на благодарност и возбуда на Френклин Д.

„Под овие услови, Русија ја покажува својата подготвеност да го зачува споменот на победата на сојузниците во 1945 година и без САД “, вели Москва и додава:

„На 9 мај, целиот свет гледаше во живо и имаше можност да го слушне тоа за време на говорот на претседателот на Русија на Парадата на победата на Црвениот плоштад.

– Русија никогаш не ја потценуваше важноста на вториот фронт и помошта од сојузниците. Им оддаваме почит на храброста на сите војници на антихитлеровската коалиција, на членовите на Отпорот, на партизаните, на храброста на кинескиот народ кој се бореше за својата независност против агресијата на милитаристичка Јапонија. И секогаш ќе се сеќаваме и никогаш нема да ја заборавиме нашата заедничка борба –  изјави тогаш Владимир Путин. 

И рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов го коментираше молкот на Бајден за важноста на војската на СССР за светот. Тој оцени дека американските власти продолжуваат со политиката на намалување на важноста на СССР во победата над фашизмот и додаде дека Русија тоа нема да го дозволи и ќе се бори против промената на историјата. 

-Нема земја во светот која издржа повеќе од нас во борбата против нацистичка Германија и нејзините сателити. Нема да дозволиме да се заборави дека нашиот народ жртвуваше 27 милиони животи –  нагласи рускиот дипломат.