Таравари: Би ја поддржале и малцинската Влада, но подготвени сме да раководиме и со одредени институции

 Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари синоќа изјави дека за неколку дена ќе се знае дали ќе станат дел од Владата или не. Оваа работа, рече тој, не е завршена. АА може да ги поддржи и малцинските влади, но тие, вели Таравари, се подготвени да преземат некои одговорности и да раководат со институциите.

„Мислам дека за неколку дена треба да одлучиме. Планирам следната недела да го свикам Централниот комитет и да го завршам ова прашање“, рече Таравари во емисијата „Вин Вин“ на ТВ Телма.

Добиваме јасни наредби, вели тој, дека не е добро да се оди на предвремени избори во 2023 година, нагласувајќи дека ќе поддржат и малцинска влада без министерско или директорско место и ќе бидат резерва на Владата, обезбедувајќи кворум во Собранието, додека Владата се обидува да направи 80 пратеници за уставни измени.

„И ние го понудивме ова и јавно го кажувам, но подготвени сме да преземеме некои одговорности и евентуално да водиме со некои институции“, рече Таравари.

Претседателот на АА вели дека на средбите со премиерот Димитар Ковачевски воопшто не се разговарало за кадровски прашања. На последната средба најчесто се зборуваше за програмско усогласување. Но, вели дека една од нивните цели е борбата против корупцијата и дека тоа би го покажале со водење на одредени институции.

Со претседателот на Алтернатива, Таравари вели дека имаат релативно добра комуникација и дека двапати се сретнале и дека целта не им е некој да ја напушти Владата, туку АА да даде свој придонес или однадвор или од внатре.

Таравари посочува дека периодот во кој се наоѓаме како земја е малку поинаков од пред февруари 2022 година. Руската инвазија на Украина, според Таравари, промени многу работи и почетокот на процесот на проверка на земјата, заедно со Албанија, води кон ситуација во која не треба да размислуваме само за имиџот на партијата, туку и за доброто на обичниот граѓанин и општеството.

Според него, ВМРО-ДПМНЕ се однесува како АА да остане во опозиција.

„Со ова сакаме да испратиме порака до ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ од една страна останува со Левица и веќе се, велам, за жал, стигматизирани дека едноставно го блокираат процесот поради нејасно прашање. Од друга страна, не мислат дека доколку Македонија не почне преговори до крајот на годината, тоа ќе биде уште потрагично за државата и за народот“, рече Таравари.

Според него, со 64 пратеници е многу потешко да се дојде до бројката од 80 пратеници.