Убијците оставиле ,,визит карта!” Детали за ликвидацијата на украинскиот пилот: Еве што истражува шпанската полиција (фото/видео)

Пилотот (дезертер) на руски воен хеликоптер убиен во Шпанија минатата недела, најверојатно ја плати цената за тоа што го направи. Капетанот Максим Кузминов (28) на 13 февруари беше пронајден ,,покриен” со куршуми на подземен паркинг во Вилајојоса кај Аликанте, откако минатата година со украден хеликоптер Ми-8 дезертира од Русија и слета во Украина.

Шпанската полиција сега истражува дали руската мафија и разузнавачките служби го извршиле атентатот откако дознале за неговата локација преку неговата наводна употреба на дрога, плаќање на проститутки и улични тепачки.

Пилотот, кој беше именуван и награден со 500.000 долари од Украина откако дезертираше во август, беше пронајден мртов на паркингот на станбен комплекс претходно овој месец, а напаѓачите, наводно, побегнале со неговиот автомобил откако го прегазиле.

Убиството предизвика страв кај другите руски дезертери кои побегнаа во Шпанија, објавија локалните медиуми. Руските државни медиуми тврдат дека Советот за национална безбедност и одбрана на Украина го советувал Кузминов да остане во Украина, каде што би можеле да го заштитат.

Сергеј Наришкин, директор на руската СВР (Надворешна разузнавачка служба и наследник на КГБ), во вторникот рече: „Овој предавник и криминалец стана морален труп во моментот кога го планираше своето валкано и страшно злосторство.”

Полициски извори за The Sun изјавија дека муницијата користена во нападот наводно е руска и дека се верува дека потегот е „визит-карта“, а се стравува дека тој можеби е убиен од одредот за убиства на Кремљ врз основа на Коста Бланка.

Максим Кузминов

Кузминов им ја дал својата локација на убијците кога наводно и’ се јавил на поранешната девојка да го посети во Аликанте. Живеејќи под нов идентитет во Шпанија – и со пари од Украинците по неговото бегство – тој почна да гради нов живот за себе ослободен од ужасите на војната. Но, се верува дека ја направил фаталната грешка што ја контактирал поранешната девојка и ја поканил на својата нова адреса.

,,Знаеме дека тој и’ се јавил на својата поранешна девојка во Шпанија и после тоа бил пронајден мртов. Тој повик можел да биде пресретнат од руските тајни служби”, пишуваат шпанските медиуми. 

Автомобил поврзан со злосторството и за кој се претпоставува дека го управувал возач поврзан со напаѓачите, подоцна бил пронајден изгорен во блиското Ел Кампело. Шпанските истражители работат на теоријата дека атентаторите биле најмени убијци кои можеби оттогаш ја напуштиле земјата.

Тие ги анализираат снимките од безбедносните камери и се очекува и официјално да потврдат дека Кузминов е жртва откако ќе ги добијат резултатите од отпечатоците и ДНК тестовите и ќе поднесат целосен извештај до истражниот судија. Кузмин живеел под псевдоним и го прифатил профилот на 33-годишен Украинец кој го искористил своето ново богатство за да купи имот од агенција за недвижности со руски врски.