Украина и Русија: Зеленски вели дека конфликтот во Газа го „одвлекува вниманието“ од борбите во неговата земја

Една од целите на Русија е да го оттргне глобалното внимание од војната во Европа, вели украинскиот претседател.

Војната меѓу Израел и Хамас го „оттргна“ конфликтот во Украина, призна претседателот на таа земја Владимир Зеленски.

Тој рече дека тоа е „една од целите“ на Русија, која ја започна својата инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Тој, исто така, негираше дека борбите во Украина дошле во ќор-сокак, и покрај неодамнешната проценка на највисокиот воен генерал на земјата.

Украинската контраофанзива на југ досега постигна мал напредок.

Ова ги зголеми стравувањата од воен замор кај западните сојузници на Киев, со навестувања за зголемената неподготвеност на некои престолнини да продолжат да испраќаат напредно оружје и средства на Украина.

Во одделен настан во саботата, украинскиот министер за одбрана Рустем Умеров потврди дека загинале украинските војници од 128-та јуришна бригада на Закарпатската планина, наредувајќи „целосна истрага“ за она што тој го опиша како „трагедија“.

Сепак, тој не кажа колку војници загинале во, како што рече украинската војска, руски ракетен напад врз јужниот регион Запорожје во петокот.

Извештаите во украинските медиуми и меѓу руските воени блогери претходно посочија дека повеќе од 20 украински воен персонал биле убиени за време на церемонијата на доделување награди во село во близина на линијата на фронтот.

Украинската војска, исто така, соопшти дека во саботата успешно гаѓала и ја погодила „морската и пристанишната инфраструктура“ на бродоградба објект на Крим, јужниот украински полуостров незаконски анектиран од Русија во 2014 година.

Државните новински агенции на земјата подоцна го цитираа руското Министерство за одбрана дека 13 од 15-те украински проектили истрелани врз објектот во градот Керч на истокот на Крим биле соборени, но дека еден руски брод бил оштетен.

На заедничката прес-конференција во Киев во саботата со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, Зеленски рече: „Јасно е дека војната на Блискиот Исток го одвлекува вниманието“ од Украина.

Тој нагласи дека Русија сака овој центар на гравитација да биде „ослабнат“, но нагласи дека „се е во наша моќ“.

Од Зеленски, исто така, беше побарано да ја коментира овонеделната оценка на највисокиот воен командант на Украина, Валериј Залужни, дека војната сега преминува во „позиционална“ или статична фаза, што ќе и користи на Москва со тоа што „ќе и дозволи да ја обнови сопствената воена моќ“.

„Сите се уморни и има различни мислења“, одговори Зеленски, додавајќи: „Но, ова не е ќорсокак“.

Тој призна дека Русија „го контролира небото“ и дека на Украина итно и се потребни американски воени авиони Ф-16 и напредна противвоздушна одбрана за да се промени ситуацијата.

Украинскиот лидер потсети дека минатата година исто така многу се зборуваше за застојот на огромното бојно поле во Украина, но тој укажа на подоцнежните големи воени победи на Киев во североисточниот регион Харков и Керсон на југ.

Зеленски, исто така, ги отфрли медиумските извештаи дека е под зголемен притисок да ги разгледа преговорите со Русија.

„Денес никој од лидерите на Европската унија, Соединетите Американски Држави и другите наши партнери не вршат непосреден притисок врз нас да седнеме да преговараме со Русија и да и подариме нешто. Тоа нема да се случи.

Во четвртокот Москва ја коментираше и оценката на Залужни, а портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека моменталната ситуација на бојното поле не е во „застој“.

„Сите (воени) цели што се поставени мора да се постигнат“, рече Дмитриј Песков, додавајќи дека Украина мора да разбере дека „апсурдно е дури и да се зборува за какви било изгледи за победа на режимот во Киев на бојното поле“.

Рускиот претседател Владимир Путин постојано тврдеше дека украинската контраофанзива е неуспешна, додека неговиот министер за одбрана Сергеј Шојгу оваа недела изјави дека Киев ја губи војната и покрај новите испораки на оружје од сојузниците на НАТО.

Во меѓувреме, британското одбранбено разузнавање во својот последен извештај во саботата соопшти дека Русија „веројатно изгубила околу 200 оклопни возила за време на нападот врз градот Авдеевка во Донбас“ во источна Украина.

„Многу е можно Русија да претрпела неколку илјади жртви околу градот од почетокот на октомври 2023 година.

„Руското раководство продолжува да демонстрира подготвеност да прифати големи кадровски загуби за маргинални територијални придобивки“, се вели во извештајот.

Москва во последните недели се обиде да напредува во источна и североисточна Украина, но украинската војска инсистира дека сите напади се одбиени.

Тврдењата на двете завојувани страни не се потврдени од независни извори.