Украина потврди: Подготвени сме

0

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ денеска изјави дека Киев работи со своите европски партнери на енергетската безбедност пред зимата.

Тој рече дека тие се „подготвени да им овозможат на европските компании можност да складираат гас во украинските подземни складишта, кои се најголеми на континентот“.

Шмигаљ рече дека Украина работи на зголемување на снабдувањето со системи за противвоздушна одбрана и енергетска опрема за да додаде 2,9 GW електрична енергија во својата мрежа до декември.

Покрај тоа, се ангажира во проекти за заштита на енергетските капацитети со цел да ги заштити од руските напади, а исто така организира „постојано меѓународно следење на безбедноста на објектите во енергетскиот сектор со цел брзо да одговори на предизвиците“, пренесува Teletrader.