УКРАИНЦИТЕ ГО ОСВОИЈА НАЈГОЛЕМИОТ ‘ТРОФЕЈ’ ВО ПОСЛЕДНИТЕ ДВА МЕСЕЦИ – Тие се на само 100 километри од Азовското Море!

Украинските сили се зацврстија на периферијата на Урожајне откако ја вратија населбата во областа Доњецк од руските сили“, изјави заменик-министерката за одбрана на Украина.

Хана Маљар во средата наутро во објава на социјалната мрежа Телеграм објави дека местото на југоистокот на земјата е ослободено, додавајќи дека офанзивните операции продолжуваат.

Жетвите се ослободени“, наведува Хана Маљар во објавата и додава: „Нашите бранители се вкопаа на периферијата“.

Тоа е прво украинско воено достигнување во областа од јуни.

Селото во областа Доњецк е дел од групата мали населби кои Украина ги прогласи за ослободени од почетокот на јуни кога започна офанзива против руските сили кои контролираат делови од југот и истокот на земјата.

Од официјална Москва нема коментар, а руските воени блогери велат дека има тешки борби во близина на селото и дека руските единици се обидуваат да ја спречат Украина да ги зајакне своите позиции во Урожајне.

Повторното заземање на селото би значело унапредување на Украина со офанзива на југ кон Азовското Море, со цел да ги преполови руските окупациски сили.

Урожајне се наоѓа на околу стотина километри од Азовското Море.

Во знак на сериозноста на операциите на бојното поле, Урожајне е првото село што Украина вели дека го вратила од 27. јуни, кога објави дека ќе го врати Старомајорск.

Официјален Киев вели дека контраофанзивните напори напредуваат побавно отколку што сакале поради големите руски мински полиња и вградените одбранбени линии на Русија.

Повторното заземање на Урожајне ја приближува Украина до селото Старомлиновка, неколку километри на југ, за кое воените аналитичари велат дека служи како руско упориште во областа.

Русија контролира речиси една петтина од Украина, вклучувајќи го полуостровот Крим, поголемиот дел од регионот Луганск и големи делови од Доњецк, Запорожје и Херсон.

Медиумската агенција Reuters не може независно да ги потврди извештаите од бојното поле.