Финскиот премиер Марин го призна поразот додека десничарската NCP победи на изборите

Финската левичарска премиерка Сана Марин го призна поразот во неделата на парламентарните избори во оваа нордиска земја, додека опозициската десничарска Национална коалициона партија (НЦП) извојува победа во тесно борбен натпревар.

Се очекуваше про-бизнис НКП да освои 48 од 200 места во парламентот, малку пред националистичката партија на Финците со 46 места и Социјалдемократите на Марин со 43 места, покажаа податоците за изборите во Министерството за правда со сите преброени гласачки ливчиња.

„Го добивме најголемиот мандат“, рече водачот на НЦП, Петери Орпо во говорот пред следбениците, ветувајќи дека ќе ја „поправиме Финска“ и нејзината економија.

Тој ќе ја добие првата шанса да формира коалиција за да добие мнозинство во парламентот бидејќи се очекуваше да заврши ерата на Марин како премиер.

„Добивме поддршка, добивме повеќе места (во парламентот). Тоа е одлично достигнување, дури и ако не завршивме први денес“, рече премиерот во говорот пред членовите на партијата.

Марин (37), најмладата премиерка на светот кога ја презеде функцијата во 2019 година, обожавателите ширум светот ја сметаат за милениумски пример за прогресивните нови лидери, но дома таа се соочи со критики за нејзината забава и јавната потрошувачка на нејзината влада.

И покрај тоа што таа останува многу популарна меѓу многу Финци, особено младите умерени, таа се спротивстави на некои конзервативци со раскошно трошење за пензии и образование за кои тие сметаат дека не се доволно штедливи.

НЦП водеше во анкетите речиси две години, иако нејзината предност се стопи во последните месеци. Вети дека ќе ги ограничи трошоците и ќе го запре растот на јавниот долг, кој достигна нешто повеќе од 70 отсто од БДП откако Марин ја презеде функцијата во 2019 година.

Орпо го обвини Марин дека ја еродира економската отпорност на Финска во време кога енергетската криза во Европа, поттикната од руската војна во Украина, силно ја погоди земјата, а трошоците за живот се зголемија.

Орпо рече дека ќе преговара со сите групи за да добие мнозинство во парламентот, додека Марин рече дека нејзините социјалдемократи може да управуваат со НКП, но нема да одат во влада со Финската партија.

Марин ја нарече партијата на Финците „отворено расистичка“ за време на дебатата во јануари – обвинение што националистичката група го отфрли.

Главната цел на Партијата на Финците е да се намали, како што лидерката Риика Пура ја нарече „штетна“ имиграцијата од земјите во развој надвор од Европската унија. Таа, исто така, повикува на политики на штедење за да се ограничи трошењето на дефицитот, став што го дели со NCP.

Најзабележителни од надворешнополитичките активности на Марин беа нејзиниот притисок, заедно со претседателот Саули Ниинисто, земјата да направи пресврт во политиката на сливот, барајќи членство во НАТО по руската инвазија на Украина.

Тој процес сега е речиси завршен, а Хелсинки се очекува да се приклучи во рок од неколку дена откако сите 30 членки на западната одбранбена алијанса го одобрија пристапот.