ФОТО | ДРАМАТА ОКОЛУ ‘СЕВЕРЕН ТЕК’ ПРОДОЛЖУВА – Голем пресврт во приказната: Данска имаат 26 нови фотографии од местото на инцидентот !?

0

Продолжува спорот за пренасочувањата на мегагасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ на Балтикот. Заплетот кој е создаден е достоен за највозбудливите криминални приказни на Агата Кристи, но засега нема индикации кој би можел да биде „убиецот“ односно кој стои зад саботажата од минатата година.

Имено, данскиот весник Information објави дека неколку дена пред експлозијата на гасоводите, на тој простор имало брод на руската морнарица од типот СС-750, кој е „погоден“ за такви подводни операции, а на него се наоѓала и мини-подморница – AS-26 Priz.

Од штабот на данската Армија ја потврдија оваа информација за споменатиот весник бидејќи патролниот брод на данската морнарица, кој на 22. септември се наоѓал источно од островот Борнхолм, само четири дена пред пренасочувањето, направил 26 фотографии од рускиот брод, но истите не се доставени до весникот бидејќи тие, како што било кажано се од – „разузнавачки карактер“. Данскиот воен аналитичар Јакоб Каарсбо изјавил дека бродот е способен да изврши пренасочување на гасоводот, а тоа го потврдил и поранешниот шведски разузнавач Јоаким фон Браун.

Данскиот аналитичар Оливер Александар дозволува можност рускиот брод да бил таму за нешто друго и дека тоа едноставно „ така се поклопило“, но сепак наведува дека тоа е „многу интересен момент“. Иако поминаа седум месеци од „мистериозниот“ напад на важниот геостратешки руски гасовод „Северен тек“, кој требаше да снабдува голем дел од Европа со руски гас, се уште нема никакви истраги кои укажуваат на тоа кој би можеле да стојат зад овие напади, иако различни извештаи одвреме-навреме се појавуваа во медиумите.

Во Русија без двоумење веруваат дека зад нападот стојат „англосаксонците“, како што и формулираше самиот руски претседател Владимир Путин, вперувајќи го прстот кон САД и Велика Британија, кои се „единствените на кои тоа им е удобно тоа да се случи“… 

Владимир Путин

американскиот новинар Сејмур Херш, добитник на наградата „Pulitzera“, објави во февруари, повикувајќи се на анонимен извор, дека – „пренасочувањето го извршиле американски нуркачи со помош на Норвешка“. Малку подоцна американскиот весник New York Times и германскиот Die Zeit објавија дека зад терористичкиот напад стојат „проукраински групи“, иако никогаш не беше разјаснето што мислеле со ова и кои би можеле да се тие. 

Вашингтон и Киев негираа каква било вмешаност во нападот на гасоводот. Русија побара да учествува во меѓународната истрага, но Данска одби бидејќи нападот се случил во нивната „поморска економска зона“. Портпаролката на Министерството за надворешни работи на РусијаМарија Захарова, најави дека – „прашањето за пренасочувањето нема да биде фрлено под тепих“.

Пред почетокот на руската агресија врз Украина, „Северен тек 2“ беше предмет на голема политичка дебата. Русите мислеа дека Германија како косопственик нема да се откаже од тоа, но на крајот тоа никогаш не успеа бидејќи Германците не издадоа употребна дозвола, а самата градба доцни многу. „Северен тек 1“ работеше, но по нападите тој гасовод сега е целосно вон функција.