Хамас го гледа распуштањето на израелскиот Воен кабинет како победа на палестинскиот отпор

– Палестинската група на отпорот Хамас доцна синоќа објави дека одлуката на израелската Влада да го распушти Воениот кабинет, кој беше формиран да управува со војната во Појасот Газа, е победа на палестинскиот отпор.

Изат ал Ришк, член на Политичкото биро на Хамас, соопшти дека вооружениот отпор, предводен од вооруженото крило на Хамас, Бригадите Ал-Касам, го разбил ционистичкиот (израелски) Воен кабинет што првично беше формиран пред осум месеци за да се разбие (палестинскиот) отпор.

Тел Авив во понеделникот објави дека премиерот Бенјамин Нетанјаху го распуштил Воениот кабинет, кој беше формиран на 11 октомври 2023 година, само неколку дена откако Израел ѝ објави војна на Газа на 7 октомври минатата година.

Потегот дојде откако опозицискиот лидер Бени Ганц поднесе оставка од Владата за вонредни состојби претходно овој месец поради несогласувањата за повоената стратегија за Појасот Газа.

Воениот кабинет првично беше составен од Нетанјаху, Ганц, министерот за одбрана Јоав Галант, Рон Дермер, Гади Ајзенкот и лидерот на партијата Шас, Арје Дери.

Непочитувајќи ја Резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации со која се бара итен прекин на огнот, Израел се соочи со меѓународна осуда поради неговата континуирана брутална офанзива врз Газа од нападот на Хамас на 7 октомври 2023 година.

Според локалните здравствени власти, оттогаш во Газа се загинати повеќе од 37.300 Палестинци, повеќето жени и деца, а над 85.000 се повредени.

Во текот на осум месеци од почетокот на израелската војна огромни делови од Газа се во урнатини, а постои блокада за храна, чиста вода и лекови.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, чија последна пресуда му наложи веднаш да ја прекине својата операција во јужниот град Рафа, каде што над еден милион Палестинци побараа засолниште од војната пред да започне копнената офанзива врз градот на 6 мај.