Хамбургер или хот-дог: Што е поздраво?

Ако мислите за брза вечера, можеби ќе бидете растргнати помеѓу хамбургер и хот-дог. Според студиите, и двете се висококалорична храна полна со заситени масти, во споредба со другите меса.

„Важно е да се има на ум дека оваа храна можеби не е секогаш најздравата опција“, вели диететичарката Мелиса Васерман Бејкер за Fox News.

Сепак, тоа е храна која нема да предизвика сериозна штета доколку се консумира во ретки прилики. Значи, што е поздраво? Хамбургер или хот-дог?

„Не се создаваат сите плескавици еднакво. Тие може да се разликуваат во хранливата содржина, во зависност од состојките. Мој совет е да изберете посно мелено говедско или мисиркино месо со помал процент на маснотии“, вели Васерман Бејкер.

Избегнувајте се што е означено како „зачинет“ или „подготвен за употреба“

Изборот на органски подигнато месо е исто така поздрав избор бидејќи месото „може да ја намали содржината на заситени масти и потенцијалната воспалителна природа на хамбургерите“.

„Плескавиците што се купуваат во продавница често се богати со натриум, конзерванси и други адитиви за да се подобри вкусот и да се продолжи рокот на траење. Избегнувајте сè што е означено „зачинето“ или „готово за јадење“, бидејќи тие дефинитивно укажуваат на повисоки нивоа на маснотии и натриум,“, истакнува диететичарот и нутриционист Бен Шуф.

Од друга страна, виршлите речиси секогаш се богати со натриум и заситени масти, што не влијае најдобро на здравјето.

„Кога купувате виршли, барајте ги оние означени без нитрати за да ја намалите вашата изложеност на потенцијално штетни адитиви“, предлага Васерман Бејкер.

Шуф додаде дека купувањето виршли со пониско ниво на натриум може да биде поздрав избор, како и опциите со посно месо како мисирка или пилешко. Исто така, изберете лепчиња од цело зрно за хамбургери и виршли.

„И хамбургерите и виршлите може да се конзумираат во умерени количини. Сепак, генерално, заклучокот е дека хамбургерите направени од посно месо и зеленчук се поздрави бидејќи нудат подобра рамнотежа на протеини, здрави масти и есенцијални хранливи материи“, се согласуваат Васерман Бејкер и Шуф.

Ултра-обработената храна го зголемува ризикот од висок крвен притисок, срцеви заболувања и мозочен удар

Хамбургерите, кои обично се прават од мелено говедско месо, можат да обезбедат значителна количина на протеини, железо и други основни хранливи материи. Негативната страна е што тие често имаат повеќе заситени масти и калории. Од друга страна, виршлите се генерално пониски во калории и масти, но можат да бидат и повисоки со натриум и преработени состојки.

Ултра-обработената храна богата со натриум, како виршлите, филетата и сланината, се поврзани со поголем ризик од висок крвен притисок, срцеви заболувања и мозочен удар, според Школата за јавно здравје на Универзитетот Харвард.