„Хрватката“ е сензација – го промени државјанството, па блесна на Вимблдон

Вимблдон е идеална тениска сцена за пишување одлични приказни како онаа на Лулу Сан.

Оваа 23-годишна девојка помина низ квалификациите до главната ждрепка, каде што стигна до четвртфиналето – засега.

Таа последователно ги победи Кнутсон, Еала, Џенг, Стародубчева, Жу и на крајот локалната миленичка Ема Радукана.

Сан, родена во градот Тен Анау, од татко Хрват и мајка Кинеска, игра за Нов Зеланд, но дури од оваа година, откако го промени државјанството.

Таа стана првата натпреварувачка од оваа земја која успеала вака далеку на Грен слем во опен ерата.

Сан порасна во Швајцарија, откако ги помина раните години во Шангај. На петгодишна возраст отишла во Женева со мајка и и очувот, кој е Англичанец.

Таа се соочи со многу подеми и падови на нејзиниот пат да стане професионалец.

Пред неколку години таа се здоби со повреда која за малку ќе го уништи тој сон.

Нејзината мајка, по потекло од Хонг Конг, секогаш ја нагласувала дисциплината и важноста да се балансира спортот и образованието.

Затоа Сан одлучи да присуствува на Универзитетот во Тексас, што се покажа како добар избор.

„За време на Ковид, можев да го направам тоа, да учам и да завршам, што е навистина добро затоа што сега можам 100 проценти да се фокусирам на тенисот “, рече Сан, кој дипломирал меѓународни студии.

Пред да блесне на Вимблдон, имаше забележителни резултати само на ИТФ турнирите.

Таа се квалификуваше за Австралија Опен оваа сезона, пред да загуби од Елизабет Кочарето.

Малку подоцна, во април годинава, Сан реши да го смени државјанството и во иднина наместо во Швајцарија, ќе настапува за Нов Зеланд.

Во оваа одлука пресудно беше искуството од играњето во Окленд во јануари, љубовта што ја доби од публиката.

По освојувањето на титулата во Флорида во јуни оваа година, таа стигна до рангирањето во кариерата на 123. позиција на ВТА листата.

Кога станува збор за ВТА-листата, Сан дојде на турнејата во 2015 година како 14-годишна возраст, пред нејзините врсници како Швјонтек, Анисимова, Потапова.

Сан се чувствува многу удобно на трева, иако никогаш не се претставила премногу добро.

„Не победив многу натпревари, но уживав во искуството “, изјави Сан.

Следна пречка ќе и биде Дона Векиќ, сонародничка, според нејзиниот татко, а евентуална победа би и донела нов скок на листата, откако би влегла во Топ 50.

“Таа игра добро од основната линија. Се бори, има добри резултати во минатото. Не сум гледал многу од нејзините натпревари, но некои ќе ги гледам”, изјави Сан.