Целта на Владимир Путин е да го „уништи НАТО“, вели Зеленски

Крајната цел на рускиот претседател Владимир Путин е да ја „уништи“ воената алијанса на НАТО, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Тој е несоодветна личност која е закана за целиот свет“, рече Зеленски во интервју за Фокс њуз што беше емитувано во четвртокот. „Ќе го уништи НАТО, ова е неговата цел.

Украинскиот лидер додаде дека војната во Украина ќе заврши откако „светот ќе ја разбере“ заканата од Путин, пишуваат странските медиуми .

Инаку, тензиите меѓу Русија и Западот ескалираа по избувнувањето на војната во Украина во февруари 2022 година, при што НАТО цврсто стои зад одбраната на Киев од инвазијата на Путин.

Некои западни лидери предупредија дека воената алијанса мора да се подготви за директен конфликт со Русија во наредните години, предвидувајќи дека Кремљ ќе се обиде да ги освои своите балтички соседи.

А НАТО презеде чекори за зајакнување на својата одбрана во последниве месеци, вклучително и мобилизирање на речиси 90.000 војници за обука во близина на руско-шведската граница.

Сепак, Русија предупреди на ваквите потези, а портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, операцијата за обука на војниците ја нарече „провокативна по природа“.

Две години по војната, напорите на Киев да ја истисне Русија од нејзината територија во голема мера заглавија, а Москва сè уште окупира речиси една петтина од земјата.

Зеленски претходно вети дека борбите не можат да завршат додека целата земја, вклучително и полуостровот Крим, не им се врати на Украинците, додека Путин рече дека преговорите може да се постигнат само откако Москва ќе постигне „деназификација“ и „демилитаризација“ на Украина.