Човекот со илјада жени! Заводник, љубовник, татко и пејач со најсекси глас! Ова е приказната на Бери Вајт!

Легендата на соул и R&B музиката, човек чија музика беше синоним за романса, Бери Вајт е роден на 12 септември 1944 година во Галвстон, Тексас. Неговите љубовни песни, како „Love serenade“ и „You are the first, the last, my evrything“, некогаш беа продадавани во милиони примероци.

Во тинејџерските денови тој се занимавал со криминал и бил член на бенд од Лос Анџелес. Кога имал 17 години, бил осуден на четири месеци затвор за кражба. Додека беше во затвор, Вајт ја слушнал песната на Елвис Присли „It’s now or never“ на радио и тоа му го промени текот на животот.

После тоа, го напуштил училиштето и се посветил на пишување и продукција на песни. Отвори своја издавачка куќа и многу брзо постигна успех како дел од триото „Love Unlimited“. Групата брзо почна да продава милиони копии, веќе во 1972 година со песната „Walkin’ in the Rain with the One You Love“, додека следната година групата ја сними песната „I’m Gonna Love You Just a Little More, Baby “ која се најде на врвот на сите топ листи.

Во следната деценија, хитовите се менуваа од година во година.

По затишјето што го донесоа осумдесеттите, Вајт се врати на топ листите во 1995 година со албумот „The Icon Is Love“. Популарност му носат и телевизиските серии „Симпсонови“ и „Али Мекбил“. Почетокот на новиот милениум и неговиот последен снимен соло албум „Staying Power“ за првпат му донесоа Греми награда.

Вајт се оженил со својата сакана од детството, идентификувана само како Мери во неговата автобиографија, кога имал 19 години. Тие се разделија во 1969 година, а подоцна и официјално се разведоа. Во 1974 година се ожени со пејачката Глодин Џејмс. Двојката соработуваше на албумот Barry & Glodean од 1981 година. Тие, наводно, се разделиле во 1988 година, но сè уште биле официјално во брак до неговата смрт во 2003 година, иако живееле одвоени животи.

Иако таа беше отуѓена од Вајт повеќе од една деценија, како негова вдовица таа стана единствениот наследник на неговиот имот. Бери Вајт имал најмалку девет деца. На 20-годишна возраст, Вајт веќе имаше две деца со неговата прва сопруга Мери. Подоцна доби уште две.

Вајт имаше и четири деца со втората сопруга Глодин Џејмс. Нивната ќерка Шахера беше негова лична асистентка. Бери Џуниор свиреше во Оркестарот Love Unlimited и беше и нивен менаџер на турнеите. Синот на Вајт МекКевин работел во неговата издавачка продукција.

Вајт имаше ќерка, Денис Донел, родена во 1962 година со сопруга по име Гурта Алан. Таа дури во 1988 година открила кој е нејзиниот биолошки татко. Вајт ја прифатила и со негова помош го сменила своето име во Дениз Вајт.

По неговата смрт во 2003 година, неговата девојка Кетрин Дентон тврдеше дека нејзината ќерка Баријана е негово биолошко дете. Дентон исто така тврдеше дека и’ должи пари. Тестот за татковство откри дека тој не е татко на нејзиното дете и Дентон подоцна го загуби судскиот случај. 

Почина во 2003 година во Лос Анџелес по битка со тешка бубрежна болест.