ЃОКОВИЌ Е НА ЧЕКОР ОД ПОВЛЕКУВАЊЕ! Откако беше обвинет дека лажира, докторот објави застрашувачки предвидувања

Состојбата на Новак Ѓоковиќ бара голема претпазливост и затоа тој не игра најдобро на Австралија Опен.

Познато е дека Новак Ѓоковиќ уште од полуфиналето се мачи со повреда на тетивата, но стисна заби и покрај се играше на Австралија опен каде денеска се бори за полуфинале против Андреј Рубљев . Многу се зборуваше за неговата повреда , а бидејќи се уште игра неверојатно, многумина го обвинуваат дека дури и ја лажирал повредата , а во исто време има застрашувачки прогнози дека само еден погрешен чекор го дели од повлекување од турнирот.

„Само еден невнимателен потег или погрешен чекор е голем ризик за Ѓоковиќ бидејќи тој не е целосно излечен. Затоа постои голем ризик во следните натпревари, поради мала работа тој би можел да се повлече од турнирот, освен ако не е финале каде што сигурно би се борел до крај“ , рече австралискиот тенисер Пет Кеш, а на тоа се „потпираше“ и докторот Питер Ларкинс.

Не се сомневајте дека е реално. Веројатно е поврзано со тетивата, нервите… Ѓоковиќ веројатно е толку во склад со своето тело што и најмала работа го прави свесен дека има проблем. Но, се согласувам, со само еден непретпазлив потег и погрешен чекор е блиску до посериозна повреда “, додаде Австралиецот, кој беше повикан од медиумите да ја коментира повредата на Ѓоковиќ, за која многу се зборуваше претходните денови од погрешни причини.

Самиот Новак Ѓоковиќ изјави дека не сака премногу да зборува за тоа, но дека на мечот против Алекс де Минор се чувствувал многу подобро и „не почувствувал ништо“ , но не сака да зборува пред време затоа што му се случило и порано да се вратат болките, токму кога се чини дека се е во ред .

„Пред една недела не размислував за титулата во Австралија, туку само за да бидам доволно здрав за да играм. Тоа беше до вечерва (против Григор Димитров, уред.). Начинот на кој играв вечерва ми кажува дека можам да одам до крај … .

Секогаш мислам дека можам, но сега бев малку скептичен поради проблемот што го имав со повредата. Го почувствував вечерва . Тоа што сум единствениот на турнирот што го освоил турнирот ми ласка, но мислам дека нема да направи голема разлика. Тука е и Циципас кој веќе неколку пати играше финале, се гледа дека изгледа подготвен, а има и Американци кои играат одлично “, изјави Новак Ѓоковиќ и појасни се за повредата која со денови му ги окупираше мислите.

Вечерва очигледно немаше проблем. 

Ништо не почувствував и беше одлично . Благодарение на мојот лекарски тим и на Бога, на сите што ми помогнаа и продолжуваме понатаму… Нема да славам прерано, сега конечно се чувствувам добро и знам дека работите можат брзо да се променат“.