ЃОКОВИЌ НА УДАР НА ХЕЈТЕРИТЕ: Французите му понудија на Новак заштита со вештачка интелигенција

0

Француската тениска федерација во соработка со компанијата World Sports Network спроведе истражување за тоа кои тенисери трпат најмногу негативни критики на социјалните мрежи.

Резултатите открија дека Новак Ѓоковиќ и Арина Сабаленка се соочуваат со најгрди коментари .

VSN „го измери социјалното чувство на твитовите кои ги спомнуваат играчите во негативно светло, како и реакцијата на јавноста на одредени објави на други социјални мрежи“ и можеше да утврди кои тенисери претрпеа најмногу негативност на интернет во период од 16 месеци.

Што се однесува до мажите, податоците откриваат дека најмногу негативни коментари добил Новак Ѓоковиќ бидејќи речиси секој петти твит (15%) за српскиот ас бил негативен. Грчката ѕвезда Стефанос Циципас исто така доби многу негативни повратни информации со многу коментатори незадоволни од неговото однесување на теренот.

За разлика од тоа, британската тенисерка Камерон Нори има само четири отсто негативни твитови.

Податоците, исто така, открија дека VTA ѕвездите трпат повеќе злоупотреба на интернет од нивните машки колеги, при што првите шест места на Отвореното првенство на Франција оваа година имаат просечно 8,6% негативно расположение во споредба со 8,3% од мажите.

Актуелната шампионка на Австралија опен, Арина Сабаленка добива најмногу негативни коментари со 15 отсто колку и Новак. Зад неа се шампионката на Вимблдон, Елена Рибакина и Французинката Каролин Гарсија, кои имаат десет отсто негативни коментари.

Пред почетокот на Ролан Гарос , организаторите на турнирот на париската земјена подлога сакаа учесниците да бидат мирни и изолирани од критиките на социјалните мрежи, барем на две недели, па на играчите им беше понудена заштита од вештачка интелигенција од злоупотреба на социјалните мрежи .

Користејќи ја технологијата „Телохранител“, коментарите што ги добиваат играчите на социјалните мрежи ќе бидат следени во реално време и анализирани за помалку од 200 милисекунди.

„Како дел од својата стратегија да се грижи за менталното здравје на играчите, FFT одлучи да работи со Bodyguard за борба против сајбер-малтретирањето“, се вели во соопштението на FFT.