ЃОКОВИЌ СЕ НАЈАВИ СО ПОСЕБЕН ПОВОД! Сега сите го чекаат неговиот СЛЕДЕН ЧЕКОР! (ФОТО)

0

Пристигна голема поддршка за српските тенисери.

Најдобриот тенисер на планетата Новак Ѓоковиќ се огласи на Инстаграм и им честиташе на тенисерите на Србија за пласманот во групната фаза на Дејвис купот .

Тие се пласираа во групната фаза од светската група, бидејќи победија против Норвешка со вкупен резултат 4:0 .

Миомир Кечмановиќ и Ласло Ѓере победија во сингл, додека во двојки клучниот бод на нашата земја и го донесоа Филип Крајиновиќ и Никола Чаќиќ .

Дејвис куп Српска репрезентација, Дејвис куп, тенис

Во четвртиот меч својата шанса ја доби дебитантот Хамад Меѓедовиќ кој ја искористи на најдобар можен начин.

Новак Ѓоковиќ не беше дел од репрезентацијата на овој дуел, но не ги заборави соиграчите од репрезентацијата.

Новак на Инстаграм ја сподели приказната со честитка.

Групната фаза е закажана од 12 до 17 септември, а завршниот турнир од 21 до 26 ноември. Сега селекторот Виктор Троицки и репрезентативците треба да ја чекаат ждрепката, а секако сите го чекаат враќањето на Ѓоковиќ во репрезентацијата, во што не треба да се сомнева.