ЈАДЕЛА “ОБИЧНА“ САЛАТА И ДОЗНАЛА ДЕКА ЈА ИМА ЕДНА ОД НАЈСМРТОНОСНИТЕ БОЛЕСТИ – Една од најубавите водителки ја открива нејзината тешка битка: “Внимавајте на овие симптоми!“

Откако и се појавиле болки во стомакот во 2022 година, спортистката, актерка и водителка Марија Менунос (45 г.) заминала на доктор. Болката започнала откако јадела салата составена од пченица „фаро“, која многумина ја нарекуваат „мајка на сите пченици“. Тоа е храна која се користи за салати, каши за појадок или како додаток на зеленчук. Познато како здраво зрно, полно е со влакна, железо и протеини.

Сето тоа се случило во текот на летото минатата година. Кога Марија Менунос почувствува надуеност и болка, кои ги опишала како „експлозија одвнатре“, а таа се обратила потоа до докторите. Тие првично ги отфрлиле нејзините симптоми, па затоа водителката решила да побара помош во друга болница. Таму била испратена на скенирање, а резултатите откриле дека боледува од еден од најсмртоносните облици на рак – рак на панкреасот. Ракот бил во втор стадиум.

Таа претходно направила ендоскопија и колоноскопија, а потоа и скенер. Сите резултати и биле добри и ништо не укажувало на здравствен проблем. Докторите го опишале нејзиниот панкреас како „незабележителен“.

Сепак, симптомите продолжиле. Марија Менунос страдала од дијареа, а болката станала неподнослива во ноември 2022 година. Затоа во јануари отишла на доктор и побарала скенирање на целото тело. Тогаш ја добила дијагнозата, а докторите и рекле дека претходните прегледи го пропуштиле резултатот бидејќи не биле јасни како скенирање на целото тело.

Таа била итно однесена на операција и во февруари 2023 година, ракот бил хируршки отстранет, заедно со дел од панкреасот и дел од слезината и 17 лимфни јазли. Ракот не се проширил во нејзиното тело и не ѝ треба дополнително лекување. Марија Менунос сега се чувствува добро, но продолжува да внимава на симптомите. Решила да ги запише сите вознемирувачки чувства во книга за да може да ги следи промените.

Кога објави фотографија во бикини на социјалната мрежа Инстаграм, се осврна на лузните од операцијата. 

Размислувам за операцијата што ја направив на почетокот на оваа година и благодарна сум на силата со која Бог ме благослови за да го пребродам ова и секако, сите прекрасни луѓе што ги испрати да ми помогнат! Сега ги гледам лузните што ги имам внимателно – заштитете се од сонцето и насмевнете се“ , напиша убавата водителка и додаде дека нејзината ќерка е нејзиниот најдобар лек.

Сакам да ве научат дека најважното нешто во нејзиниот живот е да бидете здрава, а потоа може да постигне и да правите сè што сакате. Мислам дека моето следно поглавје во животот ќе биде најздраво, бидејќи бев принудена навистина да го преиспитам моето здравје на толку длабок начин. Тоа го смени текот на сè“, изјавила таа.

Ракот на панкреасот обично не се открива до подоцнежните фази, кога болеста е напредната, што го отежнува понатамошниот третман. Тоа е затоа што ретко предизвикува какви било симптоми во раните фази, а предупредувачките знаци може да бидат толку суптилни што погрешно се помешаат со помалку сериозни состојби.