,,Јас сум следна” – Јелена Марјановиќ кажа тажна реченица непосредно пред убиството, а една тајна однесе во гроб! (фото)

0

Името на пејачката Јелена Марјановиќ на сите им е познато поради суровиот начин на кој и’ беше одземено правото на живот. И по убиството останаа многу неодговорени прашања.

Никој не можеше ни да замисли дека таква судбина ќе ја снајде Јелена Марјановиќ, која штотуку почна да се пробива на музичката сцена на Балканот. Нејзиниот животен пат го одбележаа насмевки и скромност, но и бројни трагедии. Ја красеше исклучителен талент, а од друга страна беше многу посветена ќерка, сопруга и мајка.

Безживотното тело на Јелена е пронајдено, по краткотрајно пребарување, на насип во населбата Црвенка во Борча на 2 април 2016 година. Оттогаш, приказната за неа не стивнува, напротив. Повторно и повторно се појавуваа разни шпекулации, од кои многу не се потврдени, дури и по 6 години од убиството.

Осомничените, обдукцијата и сите други детали од истрагата го фатија својот пат, но паралелно со нив течеше река од солзи кои немаа врска со самиот чин на убиство, туку со неправедниот крај на личност која тоа не го заслужи на ниту еден начин.

Јелена Крсмановиќ е родена 1983 година во Белград, а уште од најмала возраст покажала голем талент за музика. Членовите на нејзиното семејство истакнале дека таа постојано пеела.

Таа го издаде својот прв албум во 2002 година и тоа беше навестување за брилијантна кариера.

Таткото на Јелена Марјановиќ беше клучен поддржувач на нејзината кариера и приватен живот. Кога ненадејно починал, младата пејачка останала шокирана. Таа се повлече од јавната сцена, а само една деценија подоцна, кога конечно најде сила да продолжи да се занимава со музика, зборуваше за тие моменти во едно интервју.

– Неговата смрт многу ме погоди. После тоа немав сила да продолжам. Тој ја водеше мојата кариера, тој беше мојата сила. Никој не смееше да стави прст врз мене. Кога замина, сè замре. Сега кога се вратив на сцената, чувствувам дека и татко ми е среќен, каде и да е – изјави тогаш Јелена.

Една година по смртта на нејзиниот татко, Јелена го загуби и својот чичко, кој се грижеше за неа како за неговата ќерка по заминувањето на нејзиниот брат.

Во 2010 година се омажи за композиторот и аранжер Зоран Марјановиќ, со кого ја доби ќерката Јана, а нејзиниот сопруг веќе имаше син од претходниот брак. Иако на сите во нивното блиско опкружување овој брак им изгледаше полн со љубов, Јелена имаше многу маки. Потоа дознала дека нејзината мајка боледува од малигнен тумор, па морала да се грижи за неа.

Растргната помеѓу работата, грижата за детето и болната мајка и стравот од губење на друг родител, таа никогаш не се пожалила. Таа дури настапувала на хуманитарни концерти за да им помогне на ранливите деца. Меѓутоа, по погребот на нејзиниот чичко, таа имала чуден разговор со нејзината тетка:

– Минатата година, по погребот на мојот сопруг, разговаравме во автомобилот. На мојот коментар дека јас сум следна, таа одговори: Не си ти, јас сум – рекла тетката на Јелена, веднаш по нејзиното убиство.

Што всушност се случило во нејзиниот брак и какви работи криела во себе ќе остане голема тајна која Јелена ја однела на својот гроб.

Една од нејзините големи пријателки од балканската музичка сцена беше Нада Топчагиќ. По смртта на пејачката, таа тврдеше дека нејзината помлада колешка последните денови била зафатена со заедничката дуетска песна што требало да ја снимат.

– Се сеќавам дека седевме во студио до три часот наутро додека таа ја држеше ќерка си во раце. Се чинеше дека претчувствуваше дека ќе умре. Таа ми се јави пред неколку дена и брзаше со премиерата. Таа упорно инсистираше на тоа, а нормално и не беше тип да се заглави на нешто – изјави Нада.

Сепак, најтрагичните зборови за судбината на Јелена ги кажа нејзината тогаш петгодишна ќерка, која неколку дена по смртта на мајка и повтори:

„Вратете ми ја мајка ми, сакам да си играм со неа…“

Главен осомничен за убиството на Јелена беше нејзиниот сопруг Зоран Марјановиќ, кој по 6 години беше прогласен за виновен и осуден на 40 години затвор.