Ќерката на Ким Џонг-ун „живее луксузен живот“ додека Северна Кореја се соочува со криза со храна, вели Јужна Кореја

0

Ќерката на Ким Џонг-ун „живее луксузен живот“ додека народот на Северна Кореја продолжува да се соочува со влошена криза со храна, тврди Јужна Кореја.

Според странските медиуми, пренесува Телеграфи, Џу-ае, за која се верува дека има околу 10 години, се вели дека слободното време го поминува во јавање, скијање и пливање.

Таа се школувала дома во Пјонгјанг и никогаш не се запишала во формална образовна институција, соопшти јужнокорејската Национална разузнавачка служба (НИС).

НИС ја откри информацијата додека ги информираше пратениците и политичарите, велејќи дека Ким Јонг-ун е среќен што неговата ќерка е „многу добра“ во возењето.

Додека се вели дека девојчето ужива во својот удобен начин на живот, многу Севернокорејци се мачат да стават храна на својата маса.

Минатата недела, Обединетите нации и јужнокорејските власти сугерираа дека снабдувањето со храна сега „падна под количината потребна за задоволување на минималните човечки потреби“.

Северна Кореја не објавува официјални податоци за ова прашање, но истражувачките аналитичари од Институтот за меѓународна економија Петерсон анализираа други податоци, вклучително и сателитски снимки.

Населението на Северна Кореја се сметаше за неухрането од Организацијата за храна и земјоделство на ОН уште пред пандемијата COVID-19.