Џеко: Дадовме сѐ од себе, овојпат не беше доволно

Капитенот на фудбалската репрезентација на Босна и Херцеговина и напаѓачот на Интер им порача на навивачите на италијанскиот клуб по поразот во финалето на Лигата на шампионите на УЕФА дека тој и неговите соиграчи дале се од себе, но дека тоа не е доволно.

Интер во саботата во Истанбул беше поразен од Манчестер Сити со 0:1, а Џеко во вториот дел беше заменет со Белгиецот Ромелу Лукаку.

„Навистина е тешко да се искажат со зборови сите емоции за се што се случи во Истанбул. Многу сум горд на нашето патување, начинот на кој патувавме од првиот ден од оваа сезона во Лигата на шампионите“, напиша Џеко. објава на социјалните мрежи, додавајќи:

„Целиот тим веруваше дека можеме да направиме нешто големо и навистина направивме. Дадовме се од себе, игравме за да ги оствариме нашите и вашите соништа, но за жал не стигнавме до врвот. Жал ми е за тоа и тажен сум за клубот и моите соиграчи, но најмногу поради нашите верни навивачи кои не поддржуваа во текот на целата сезона, а особено за време на последниот натпревар каде беа неверојатни. Ви благодариме за поддршката. Дадовме се од себе, но овој пат тоа не беше доволно“.

По дуелот во Истанбул, Џеко замина во Зеница, каде во понеделник попладне се приклучи на подготовките на репрезентацијата на БиХ која на 17 и 20 јуни ги очекува квалификациските натпревари за ЕВРО 2024 против Португалија и Луксембург.

ТРТ БАЛКАН