2 клучни сведоци против масовниот убиец од Младеновац: Три часа ги држеше масовниот убиец како заложници, ова ги спаси од смрт! (фото)

Девојката Ј.А. (19) и таксистот Д.А. (65) од Смедерево ќе бидат клучни сведоци на судењето на Урош Б.(21), кој на 5 мај уби девет и повреди 12 девојчиња и момчиња во селата кај Младеновац, Мало Орашје и Дубона. Двајцата се сведоци, но и жртви во оваа постапка, а обвинетиот Урош се товари за нивното киднапирање!

Да потсетиме, кобната вечер таксистот ја возел ја возел з на забавата Ј.А.(19) од Смедерево до Уб, кога на наплатната рампа Мали Пожаревц, додека чекал во редот, во неговиот автомобил упаднал полудениот Урош Б. со бомба во рацете.

– Не знаев кој е, му викнав да излезе надвор, но тој седна одзади до девојката. Додека се возевме, тој држеше бомба до мојата глава – рече таксистот кога го даде својот исказ во Вишото јавно обвинителство во Смедерево и рече дека уште поголем проблем настанал кога заѕвонил телефонот на таксистот.

Имено, непосредно пред У.Б да упадне во неговото такси, тој разговарал со Ј.А. и коментираа дека на патот има многу полиција и амбулантни возила и се прашуваа што се случило. Кога Урош влегол во автомобилот и им се заканил, диспечерот го повикал таксистот.

– Не ми дозволи да се јавам на телефон, но морав – наводно рекол таксистот и додал дека лудиот млад човек потоа му рекол сепак да одговори, бидејќи мислел дека така е помалку сомнително.

-Но тој се закани дека не смеам ништо да кажам за киднапирањето, во спротивно ќе нè. убие и двајцата. Диспечерот праша дали знам нешто за масакрот што се случи во селата кај Младеновац и Смедерево, на што му одговорив: „Не многу“ и така го завршив разговорот – тоа го налути Урош Б.

Како што пишувавме претходно, тој почна да вика и рече: „Што ти значи тоа? Што не значи многу?“. Меѓутоа, таму интервенирал Ј.А. покрај која седел обвинетиот а која лажела дека е бремена за да се обиде малку да ја смири ситуацијата.

– Во секунда се сетив да почнам да лажам, и затоа се обидов за да се спасам. Само ме погледна и продолжи да се заканува дека ќе нè убие. Кога поминавме покрај наплатната рампа, оддалеку се гледаше полицијата, а тој тогаш рече:

,,Не грижи се љубов моја, ти сега си моја жена, бремена си и одиме на лекар!“ – и’ рекол на Ј.А.

Како што рече, останала во шок, се стаписала од страв, но се трудела да не паничи во таа кризна ситуација.

– Ме прегрна и ме галеше за стомак. Ми се повраќаше, но се воздржав. Ја избегнавме полицијата и таксистот постојано се обидуваше да го извлече од возилото, но убиецот почна да вика, да се заканува и да си игра со бомба. Постојано ја движеше од едната во другата рака, си играше со неа – изјави претходно Ј.А, додавајќи дека возењето до Уб траело речиси три часа, што е двојно повеќе од вообичаеното време.

Девојката ја однеле до Уб и ја оставиле таму, а таксистот продолжил со Урош до Вињиште кај Крагуевац, каде обвинетиот Урош се криел од полицијата до утрото кога бил уапсен.

Бо истрагата што ја спроведе Вишото јавно обвинителство во Смедерево, сослушани се 62 сведоци, меѓу кои и Ј.А. и таксистот, како и други оштетени и ранети во масакрот.

Осомничениот Урош Б.(21) во вторникот е обвинет, а се товари за тешко убиство и недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи, како и за киднапирање и неовластено користење туѓо возило.

Во обвинението се опфатени неговиот татко Радиша Б., како и неговите братучеди Горан Г. и Борис Г. од Крагуевац.