Активен Таг

Европска унија

Во пресрет на јунските избори за новиот Европски парламент, Google започнува кампања против…

Google („Гугл“) наскоро ќе започне кампања против дезинформациите во пет земји-членки на Европската унија, соопшти компанијата за медиумската агенција Reuters пред европските избори и новите и построги правила за он-лајн содржините.

ЖЕСТОК УДАР ОД ЕВРОПСКАТА УНИЈА ЗА ВЛАДИМИР ПУТИН – ЕУ ја одобри правната основа за користење…

Советот на Европската унија денес одобри одлука и резолуција со која се обезбедува правна основа за користење на приходите од замрзнатите руски средства за поддршка на Украина во иднина, се вели во соопштението на Советот на ЕУ. Во

Жозеп Борел го “спушти“ Доналд Трамп на земја: “НАТО не може да зависи од расположението на…

„НАТО не може да биде воен сојуз кој зависи од расположението на претседателот на САД“, посочи денес високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Жозеп Борел, во врска со изјавата на поранешниот претседател

“ВО ИГРА СЕ ГОЛЕМИ МИЛИОНИ“ – МЕТА и Тик Ток ја тужат Европската унија: Започнува правната…

Европската унија го воведе Законот за дигитални услуги (DSA), за да ги регулира платформите за социјални медиуми како што се Фејсбук, Инстаграм, Јутјуб и Тик Ток за да се осигура дека тие одговорно управуваат и ја следат содржината што се

Доналд Туск на прашањето што ќе се случи ако победи Доналд Трамп испрати јасен одговор: “Сите за…

Нема алтернатива за партнерството меѓу Европа, НАТО и Соединетите Американски Држави за справување со растечките безбедносни ризици, посочи премиерот на Полска, Доналд Туск, во понеделникот, додека расте стравот од повлекување на САД од

Страшни сигнали доаѓаат од пет европски земји – бројките не лажат: “Тие го имаат најдобриот…

Последната анкета спроведена меѓу гласачите во Франција предвидува дека француската крајна десница ќе го забележи својот најдобар резултат во историјата на претстојните избори за Европскиот парламент. Екстремно десничарскиот Национален

ДОГОВОРОТ ОД ОХРИД УСЛОВ ЗА ЧЛЕНСТВО НА СРБИЈА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА – Брисел формално предложи…

Европската комисија (ЕК) и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) поднесоа предлог исполнувањето на обврските преземени во Охрид да се вклучи во преговарачката рамка на Србија за членство во Европската унија (ЕУ). Со овој

“САМО ОД ОВА СЕ ПЛАШЕВМЕ…“ – Виктор Орбан се правда: “Добив гаранции дека унгарските…

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, бранејќи ја својата одлука да се откаже од ветото за помошта за Украина, тврди дека добил гаранции дека средствата од европскиот Буџет наменети за Унгарија, кои се замрзнати, нема да завршат во Украина.

КАКО ЕВРОПСКАТА УНИЈА ГО СКРШИ ВИКТОР ОРБАН – Џорџија Мелони го покани во луксузен хотел, а…

„Токму кога помисли дека е надвор, тие го повлекоа внатре“ - со цитат од култниот филм „Кум III“ започнува написот на угледниот весник Politico за „здробењето“ на отпорот на Виктор Орбан кон пактот за помош на Украина. Потребна беше

ФОТО | Додека ЕУ го обработуваше Виктор Орбан, улиците на Брисел гореа и нов проблем затропа на…

На Самитот во Брисел лидерите на земјите-членки на Европската унија успеаја да ја решат последната пречка и да донесат одлука за пакетот макроекономска помош за Украина, во вкупна вредност од 50 милијарди евра. Последната пречка за таа