Активен Таг

Европска унија

И покрај бруталните санкции, овој руски производ доживува тотален БУМ во Европа! Дури и најголемите…

Извозот на риба од Русија во Европската унија е зголемен за една петтина од почетокот на инвазијата на Владимир Путин на Украина, покажуваат најновите трговски податоци, пишува The Telegraph. Минатата година извозот на риба се зголеми

Средба на претседателот Пендаровски со германската министерка за надворешни работи Баербок

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Аналена Баербок, министерката за надворешни работи на Сојузна Република Германија, која престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. На средбата, како што соопшти

Мицкоски на средба со германската министерка Бербок: “Уставни измени под бугарски диктат нема да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната средба со министерката за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Анелина Бербок рече дека „уставни измени под бугарски диктат нема да има и дека овој пратенички состав

Ковачевски – Бербок: “Нова конкретна поддршка од Германија за следниот исчекор на Северна Македонија…

Германија стои до Северна Македонија за следниот исчекор на нашата држава во европските интеграции. Притоа е изразено очекување дека ова стратешко прашање за државата и за регионот ќе биде во преден план на сите политички субјекти во

Мицкоски на средба со специјалниот пратеник на Романија за Западен Балкан, Давидој

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на партијата Тимчо Муцунски денеска остварија средба со специјалниот пратеник на Романија за Западен Балкан, Андриан Давидоју. Како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, на средбата се

Лајчак: “Србија според договорот нема да се противи на членството на Косово во меѓународните…

Специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за дијалогот меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак изјави дека договорот меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти претставува пресвртница во

Ковачевски дециден: “Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ“

„Процесот на зачленување во ЕУ не е процес на еден човек, ниту на една политичка партија, ниту е процес на една влада, туку тоа е обврска и одговорност и на сите политички партии во државата, особено на оние застапени во Парламентот - да

‘ПРОДОЛЖЕНАТА РАКА НА КРЕМЉ ВО ЕУ’ – Унгарија ја блокираше заедничката изјава на…

Унгарија го блокираше заедничкото соопштение на земјите-членки на Европската унија за налогот за апсење на претседателот на Русија, Владимир Путин издаден од Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, пишуваат украинските медиуми. Поради

Ердоган се заблагодари на сите: “Турција никогаш нема да ја заборави меѓународната солидарност по…

„Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста што ја покажаа Европската унија и другите меѓународни организации по земјотресот што на 6. февруари ги погоди јужните турски провинции“, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип

Европската унија испраќа оружје во Украина, Унгарија вели дека не сака да учествува и се повлекува:…

Унгарија не сака да испраќа муниција во Украина, иако тоа нема да ги спречи другите земји од Европската унија да го сторат тоа, соопшти во понеделникот унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто. Министрите за надворешни