Активен Таг

Украина

Роберт Фицо: “Повлекувањето на Русија од Донбас и Крим е апсолутно нереално“

„Идејата дека Русија ќе се повлече од Донбас и Крим е апсолутно нереална“, посочи премиерот на Словачка, Роберт Фицо, во интервју за тамошните медиуми. „Ако некој мисли дека единственото решение за конфликтот во Украина е Русите да се

ЖЕСТОК УДАР ОД ЕВРОПСКАТА УНИЈА ЗА ВЛАДИМИР ПУТИН – ЕУ ја одобри правната основа за користење…

Советот на Европската унија денес одобри одлука и резолуција со која се обезбедува правна основа за користење на приходите од замрзнатите руски средства за поддршка на Украина во иднина, се вели во соопштението на Советот на ЕУ. Во

Володимир Зеленски не се откажува – на војната и нема крај: Претседателот на Украина потпиша…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ги потпиша законите за продолжување на периодот на општа мобилизација и вонредната состојба во Украина до 13. мај, потврди пратеникот на Врховната Рада, Јарослав Железњак. Имено, Врховната

“Русите ги користат сателитите на Илон Маск на линијата на фронтот, се знае и како ги добиваат!“…

Руските сили добиваат пристап до сателитите „Starlink“ илегално преку трети земји и сè почесто ги користат на бојното поле, соопшти во понеделникот за медиумската агенција Reuters портпаролот на украинската воена разузнавачка служба, без

Европа се подготвува за застрашувачко сценарио: Најголемата закана наскоро би можела да стане…

Белата куќа ги отфрли коментарите на Доналд Трамп дека ќе ја охрабри Русија да ги нападне сојузниците во НАТО кои не ги исполнуваат своите финансиски обврски како „страшни и непромислени“. На предизборниот митинг во Јужна Каролина во

12 лаги на Владимир Путин разоткриени со само една објава: Погледнете што се излажа во интервјуто со…

Поранешниот руски олигарх, некогаш најбогатиот човек во Русија и близок соработник на Владимир Путин, а сега негов критичар во прогонство, Михаил Ходорковски, на социјалната мрежа Х (Твитер) објави објаснувања за сите лаги кои

Телефонски разговор Володимир Зеленски – Емануел Макрон: “Франција е решена да ја обезбеди…

Претседателот на Украина и на Франција, Володимир Зеленски и Емануел Макрон во денешниот телефонски разговор ја истакнаа „потребата на Киев“ за оружје и муниција. „Потребите на Украина вклучуваат беспилотни летала, артилерија и

ВИДЕО | Гнев во Кремљ по интервјуто со Такер Карлсон: “Ја пропуштивме шансата со тој корисен…

Советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко, на својот профил на социјалната мрежа Х (Твитер) објави дека упатените во Кремљ објавиле дека на Владимир Путин не му се допаднало интервјуто со американскиот

Поранешниот претседател на Русија зборуваше за новиот врховен командант на украинската Армија: “Ми…

Високиот руски безбедносен функционер, Дмитриј Медведев, во петокот кажа дека новиот врховен командант на вооружените сили на Украина, роден во Русија, Олександр Сирски, е предавник, а Кремљ вели дека неговото назначување нема да го

ВОЛЦИТЕ ОД ЧЕРНОБИЛ РАЗВИЛЕ ПОСЕБНА МОЌ! Научниците анализираат примероци крв од мутанти: “Ова е шок…

Волците мутанти кои талкаат по пустошите на Чернобил „создадоа“ нова суперсила која може да има спасувачки импликации за луѓето. Тим на истражувачи открил дека животните во зоната на исклучување на Чернобил (CEZ) имаат генетски изменети