Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Посета

Папата во Канада побара простување за „злото“ направено од црквата врз домородците

Папата Франциск денеска, на првиот ден од својата посета на Канада, побара „простување за извршеното зло“ врз домородното население во оваа земја, особено во интернатите за индијански деца, со кои раководела Католичката црква, и

Шарл Мишел утре во посета Скопје

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел утре пристигнува во Скопје во рамки на разговорите за францускиот предлог за преговарачката рамка. Ова за МИА го потврдија високи дипломатски извори на ЕУ, јави дописничката на МИА од

Косовската претседателка отпатува во официјална посета на Словенија

Претседателката на Косово, Вјоса Османи отпатува денеска во официјална посета на Словенија, на покана од нејзиниот словенечки колега, Борут Пахор, јави дописникот на МИА од Приштина. Како што соопшти кабинетот на Османи, на средбите

Поради посетата на финската премиерка Марин утре и задутре посебен режим на сообраќај во Скопје

Поради официјална посета на премиерката на Република Финска, Сана Марин утре и задутре во Скопје ќе биде воведен посебен режим на сообраќај, информира Министерството за внатрешни работи. -Од тие причини Одделението за безбедност на

Украинскиот претседател го посети градот Николаев во јужниот дел на земјата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети јужниот град Николаев за време на работната посета на регионот, соопшти претседателскиот кабинет, во кое не е прецизирано кога е извршена посетата, јави ДПА. „Претседателот изврши

Шефот на турската дипломатија во работна посета на Косово

Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу денеска ќе престојува во официјална посета на Косово. Турскиот функционер на приштинскиот аеродром „Адем Јашари“ ќе биде пречекан од министерката за надворешни работи и

Макрон: Европските лидери, кои се во Киев, го поддржуваат доделувањето кандидатски статус на Украина

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека сите четворица европски лидери кои се во посета на Киев ја поддржуваат идејата на Украина да ѝ се додели кандидатски статус за членство во Европска Унија. Тој додаде и дека

Хрватскиот министер за надворешни работи Грлиќ Радман утре во посета на Скопје

Министерот за надворешни и европски работи на Република Хрватска Гордан Грлиќ Радман, на покана на неговиот колега, шфот на дипломатијата Бујар Османи утре ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Како

Ковачевски – Ердоган: Северна Македонија и Турција продолжуваат со одлична билатерална и економска…

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска на средбата во Истанбул со претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган заеднички ги констатирале традиционално добрите и пријателски релации

Шолц: Силно поддржувам постигнување договор за почеток на преговори на Северна Македонија и Албанија…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска за време на посетата на Софија изјави дека силно поддржува постигнување договор за започнување преговори за присоединување на Северна Македонија и Албанија во ЕУ, јави дописникот на МИА од Софија.