Yahoo News: Поранешниот руски инженер на воениот бомбардер Ту-160 бара политички азил во САД

Инженер кој работел на производство на руски стратешки бомбардери Ту-160 заедно со неговото семејство неодамна побарал политички азил во САД, дознава Yahoo News, повикувајќи се на извештајот добиен од американската царина и граница. Заштита.

Специјалистот ја преминал југозападната граница на САД од Мексико во декември 2022 година со оклопен џип. Тој им кажа на американските власти дека учествувал во протестите за поддршка на Алексеј Навални и дека стравува дека ќе биде кривично гонет од властите во Русија. Потоа откри дека работел во фабрика за изградба на воени авиони и дека поседува информации кои би биле од голем интерес за американските власти.

Според инженерот, од 2018 до 2021 година тој бил вклучен во изградбата на бомбардерот Ту-160 во воздухопловното претпријатие именувано по СП Горбунов во Казан на компанијата Туполев.

Одделот за домашна безбедност и американската гранична патрола ги разгледувале информациите дадени од лицето околу десет дена и околу 11 јануари се согласиле дека тој е веродостоен и дека неговите информации можат да бидат во национален интерес.

Според соговорниците на Yahoo News, Ту-160 White Swan, исто така означен од НАТО како „Блек Џек“, е најнапредниот авион во руската ескадрила воени авиони и се користел во тактичка улога во војната во Украина.

На веб-страницата на компанијата „Туполев“ се вели дека Ту-160 „е најголемиот суперсоничен авион во историјата на воената авијација и авион со променлива геометрија на крилата, како и најтешкиот воен авион во светот, со максимален зафат. -исклучена маса“.

Цитирајќи свои извори во американското воено разузнавање, Yahoo News рече дека инженерот потенцијално може да поседува многу вредни информации. Најпрво, воените функционери би биле заинтересирани дали авионот бил надграден за суперсонични ракети додека лицето работело за компанијата.

Јаху њуз објави дека е невообичаено граничната патрола на САД да изгуби извештај со име и презиме на лицата од интерес и веројатно е дека е направена грешка. Весникот наведува дека нема да го објави името на рускиот инженер поради ризик за неговата лична безбедност, бидејќи Русија е „странски непријател кој труе, турка низ прозорец или на друг начин убива дезертери“.