Агендата на средбата на високо ниво во Охрид, присутен е и Ескобар

0

Пред неколку дена, канцеларијата на Европската Унија ја објави агендата на состаноците на 18 март што ќе се одржат во Охрид, Северна Македонија.

Средбите во Охрид ќе започнат во 10:00 часот.

Во соопштението на канцеларијата на Европската Унија, се најавува дека средбата ќе се одржи во државните резиденции.

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел и претставникот на ЕУ за дијалог Косово-Србија, Мирослав Лајчак, со почеток во 10:00 часот, ќе остварат одвоени средби со премиерот на Косово, Албин Курти и со Претседателот на Србија Александар Вучиќ.

На средбата ќе се разговара за предлогот на ЕУ за нормализација на односите меѓу Косово и Србија.

Таму ќе присуствува и високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, заедно со емисарот на ЕУ за дијалог, Мирослав Лајчак.

Ќе присуствува и специјалниот пратеник на Вашингтон за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

Тој ќе учествува како набљудувач во новата рунда од дијалогот меѓу Косово и Србија.

„САД целосно го поддржуваат дијалогот олеснет од ЕУ. Ескобар ќе отпатува во Охрид во Северна Македонија за да го поддржи овој процес“, изјавија од американската амбасада во Скопје за REL.

По билатералните средби се уште не се знае времето кога ќе се одржи заедничката средба.