АГОНИЈА НА СЕМЕЈСТВАТА НА ИСЧЕЗНАТИТЕ ПО ТРАГЕДИЈАТА ВО ГРЦИЈА: Родители трагаат по своите деца, шират фотографии на социјалните мрежи (ФОТО)

0

Родителите, роднините и пријателите во Грција ги користат социјалните мрежи за да ги бараат своите најблиски, главно студенти, кои исчезнаа по железничката катастрофа во Темпи, централна Грција, во вторникот вечерта.

Луѓето објавуваат фотографии од своите најблиски на Твитер и Фејсбук обидувајќи се да добијат информации за нивната судбина.

Грција, воз, несреќа

„Апел за помош. Го бараме брат ми Ваиос Влахос кој беше во возот и сега исчезна. Тој патувал со својата девојка и кучето. Не знаеме во кој воз бил“, се вели во една објава на Твитер.

„Од вчера ја нема. Таа беше во возот што се урна, некој што знае нешто треба да излезе. Нејзиното име е Ифигенија Мицка“, се вели во друга објава.

Има и трет пост, преку кој се бара девојка со руса коса, но нејзиното име не се наведува.

Беше во возот во Темпи и нема вести од неа“. Ја нема ниту на болничките списоци. „Нејзиното семејство полудува од грижи, дали некој знае нешто“, се вели во него.

Претставниците на болницата во градот Лариса, каде што се префрлени повеќето повредени и мртви, соопштија дека повеќето од жртвите се млади луѓе кои се враќале во Солун за да ги продолжат студиите по продолжениот викенд на Апокриите и Велики понеделник, пишува „Грик репортер“.

Точниот број на жртви не е познат, но според официјалните извештаи, најмалку 40 лица загинале, а десетици се повредени, од кои некои потешко. Приватните телевизии во Грција велат дека бројот на загинати може да биде поголем.

Во извештајот на грчкиот јавен сервис ЕРТ, се наведува дека меѓу загинатите има и членови на екипажот на патничкиот воз. Се вели дека повеќето од жртвите биле извлечени од третиот автомобил, кој излетал од шините.

Не е познато колку луѓе се уште се водат како исчезнати, бидејќи многу патници се симнале пред возот да стигне до местото на несреќата.

Противпожарната служба во Грција соопшти дека идентификувањето на луѓето било „многу тешко“, бидејќи температурата на местото на пожарот надминала 1.300 степени Целзиусови.

Спасувачите се обратија кон кранови и друга тешка механизација за да почнат да преместуваат големи делови од возовите, откривајќи повеќе тела и распарчени остатоци. Многу од телата биле толку осакатени што им била потребна ДНК идентификација.

57 лица останаа хоспитализирани доцна во средата, вклучително и шест на интензивна нега. Повеќе од 15 други беа отпуштени по првичниот третман.

Полицијата за безредијата се судри со демонстрантите пред седиштето на Хеленик Трејн во средата по смртоносната железничка несреќа во Темпи. Демонстрациите беа организирани од студентски групи и колективи.

Полицијата употреби солзавец и шок-бомби за да ја одбие толпата, а демонстрациите се движеа кон парламентот.