Ако одите во Грција на море, обрнете внимание! Ајкула снимена како плива во близина на брегот на популарен остров! (Видео)

0

Доколку планирате да го поминете одморот на овој остров, потребно е да бидете внимателни при влегувањето во водата и оддалечувањето од брегот.

Мако ајкулата е снимена денеска на брегот на популарниот грчки остров Закинтос, каде што аматерскиот рибар Јанис ја забележал како мирно плива на околу три километри од пристаништето. 

Доколку планирате да го поминете одморот на овој остров, потребно е да бидете внимателни при влегувањето во водата и оддалечувањето од брегот. 

Мако ајкулата е една од најбрзите ајкули во светот. 


Јанис Геладас, од јонскиот остров Закинтос, бил на патување со брод во близина на брегот кога утрото (четврток, 22 јуни) видел ајкула како плива блиску до неговиот брод. Беше приближно три километри од брегот на градското пристаниште.

На видеото кое го објави на Фејсбук, на површината на водата се гледа како ајкулата плива пред чамецот на Јанис.

Предаторот има релативно долги перки и кратка грбна перка на врвот.

„Првата ајкула што некогаш сум ја видел во нашите води“, вели тој во видеото. „Погледнете го тоа, не можам да кажам за каков вид е, но е голема. 

Гледачите беа шокирани, а некои локални жители рекоа дека ајкулите релативно ретко се гледаат во близина на Закинтос. Еден рече: „Леле, сега ќе останам во базенот, не одам во грчките води.

„Тоа е прилично големо. Мако, најбрзата ајкула, братучед на големата бела“, рече друг. Судејќи според перките на ајкулата, Јанис исто така рече дека се работи за ајкула Мако со долга перка.

 Наречена „најбрзата ајкула на светот“, гледачите претпоставуваа дека таа ги следи бродовите за крстарење до идиличниот остров. 

Јанис додаде: „Да, тоа го прават ајкулите додека повеќето бродови го фрлаат своето ѓубре во морето“. Ајкулите го следат бродот за да јадат ѓубре.

Мако ајкулата, која може да достигне брзина од речиси 75 километри на час, станува се поретка откако стана жртва на индустрискиот риболов и меѓународната трговија со перки.

Може да порасне до четири метри и да тежи 570 килограми.

Да потсетиме, ајкула Мако минатата година уби жена во Хургада.