АКО ПИЕТЕ ТОЛКУ КАФИЊА НЕМА НИ ДА ЗНАЕТЕ ШТО ЌЕ СИ НАПРАВИТЕ САМИ НА СЕБЕ: Земете ЧАША ВОДА и прочитајте

0

Зборуваме, слушаме и читаме многу за калориите. Тоа е секогаш жешка тема, но важно е да се разбере што всушност е калоријата за да се разбере зошто нашето тело добива енергија само од калории, а не од кофеин.

Србите секој ден го започнуваат со шолја црно кафе, а еве како тоа влијае на здравјето.

Конзумирањето кофеин како средство за добивање енергија не само што е нереално, туку и животна навика која потенцијално може да има долгорочни и краткорочни негативни ефекти, физички и психички.

Нашето тело добива енергија само од калории, а не од кофеин

Зборуваме, слушаме и читаме многу за калориите. Тоа е секогаш жешка тема, но важно е да се разбере што всушност е калоријата за да се разбере зошто нашето тело добива енергија само од калории, а не од кофеин. Можеме да добиеме енергија само од калории бидејќи калоријата, по дефиниција, е единица на енергија.

– Единствениот начин да му обезбедиме на нашиот организам долготрајна енергија е редовно да јадеме избалансирани оброци. Нашето тело користи калории од храната за да создаде енергија. А кога зборуваме за калории, кафето и чајот речиси немаат – вели Келси Куник, регистрирана диететичарка, консултант за исхрана за Zenmaster Wellness.

Додека калоријата е единица енергија, кофеинот е стимуланс. Стимулансите го подигнуваат нивото на нервната активност во телото, создавајќи реакција на телото која е заштитен знак на кофеинот, која ја доживуваме привремено по конзумирањето.

– Ако се потпирате на кафе за појадок, најверојатно ќе доживеете пад на кофеинот. Тогаш стимулативниот ефект исчезнува и ќе се чувствувате уморни поради недостатокот на вистинска енергија што ја добиваме од храната – додава Куник. Поради ова, нашите тела всушност не можат да добијат вистинска и трајна енергија од кофеинот.

Кафе, пијалок, какао

Енергијата од кофеинот не трае долго

Постои причина зошто се вели дека стимулансите нè „подигнуваат“, т.е ни ја креваат будноста. Според Фондацијата за алкохол и дрога, стимулансите се класа на лекови кои ги забрзуваат пораките што патуваат помеѓу мозокот и телото. Ова може да направи некој да се чувствува повнимателен, буден и поенергичен. Ова му помага на кофеинот да ја зголеми активноста во вашиот мозок и нервен систем. Кога го консумирате, рецепторите во мозокот кои посредуваат во телесните функции, како што е спиењето, привремено се блокираат. Тој брз поттик што го добиваме со пиење шолја кафе или чај може да обезбеди привремено чувство на освежување и фокусирање, но она што нè „подигнува“ исто така мора да се намали.

Со други зборови, кофеинот е како енергетска патерица или фластер, а подоцна кога неговите ефекти ќе исчезнат, може брзо и силно да не погоди. Тоа е затоа што кога нашето тело целосно ќе го метаболизира кофеинот, чувството на замор ќе се врати, со веројатно дополнителен бран на исцрпеност што се насобрал под кофеинската фластера нанесена само неколку часа претходно.

Потенцијални негативни ефекти на кофеинот

Ако некогаш сте легнале во кревет навечер, со широко отворени очи додека ви се тркаат мислите, а сте зјапале во таванот пцуејќи ја чашата кафе што сте ја испиле во 5 часот попладне, тогаш сигурно го разбирате негативното влијание на кофеинот врз добар ноќен одмор. Големи дози на стимуланси како што е кофеинот може да предизвикаат прекумерна стимулација, што доведува до главоболки, проблеми со цревата, параноја и несоница.

– Кафето е стимуланс, па во основа ја нарушува хомеостазата во телото – особено централниот нервен систем – што може да предизвика негативни ефекти како што се анксиозност, мускулни грчеви или нервоза, неправилно чукање на срцето, слаб квалитет на сон и неправилни движења на дебелото црево – додава Џесика Станзионе, лекар за нутриционистичка терапија во Џесика Станзионе, НТП.

Можни придобивки од кофеинот

Добрата вест е дека пиењето кафе и други пијалоци со кофеин може да има одредени здравствени придобивки, а исто така ни дава брзо освежување кога треба да се фокусираме. Куник не потсетува дека „кафето може да ни даде дополнителен поттик што ни е потребен за да станеме наутро и да започнеме продуктивен ден“. Иако користењето кафе за неговото стимулирачко дејство е добро, важно е да не се потпирате на него за енергија“.

Има и други опции доколку сте чувствителни на кофеин. Куник предлага кафето да се замени со зелен чај, кој содржи „околу 25 отсто од количината на кофеин како кафе, но и соединението Л-теанин, кое во соработка со кофеинот ни дава чувство на поголем мир и фокусираност“.

Како да го консумирате кофеинот на здрав начин

Кога е најдобро време за кофеин?

Најдобро е да се конзумира кофеин рано во текот на денот, бидејќи тоа му овозможува на нашето тело да го метаболизира додека завршиме со работа и се подготвуваме за спиење и стимулот повеќе не поминува низ нашиот систем.

– Балансиран појадок и кафе, ограничување на една до две шолји дневно и консумирање само наутро се најдобри начини да го вклучите кафето на здрав начин – вели Куник.

Како треба да консумираме кофеин?

Кога станува збор за пијалоци со кофеин, количината е важна. Максимум 300 или 400 милиграми кофеин дневно се сметаат за безбедни за повеќето здрави возрасни лица, според Клиниката Мајо. Ова е приближно количеството на кофеин во четири шолји кафе од 250 ml.

Покрај тоа, Станзионе советува да избегнувате конзумирање на кофеин на празен стомак.

– Вклучете добра количина на протеини во вашиот појадок за да ви даде енергија наместо да се потпирате на кофеинот од кафето. И избегнувајте да додавате шеќер во кафето ако можете – вели Станзионе.

Други методи за одржување на енергијата

Уживајте во шолјата утринско кафе што толку многу го сакате и во поттикот што доаѓа со него. Меѓутоа, сега кога знаете дека ќе исчезне и зошто тоа се случува, можете однапред да планирате други начини да ви обезбеди енергија. Кога станува збор за одржување на конзистентна и одржлива енергија, Станзионе предлага да внесуваме доволно протеини во нашата исхрана, особено по будењето и пред напорниот ден што следи. Подеднакво важно е поврзувањето на изворите на протеини со изобилство сложени јаглехидрати од храна како што се зеленчук, цели зрна, овошје и мешунки за да се поддржат постојано ниво на енергија во текот на денот. Овде треба да се додадат малку здрави масти од храна како што се авокадо, јаткасти плодови, семки и растителни масла за оброците да ги задоволат сите наши потреби.