АЛАРМИТЕ СЕ ПАЛАТ, ЃОКОВИЌ БЛИСКУ ДО ПАД ОД ПРВОТО МЕСТО! На Шпанецот му се потребни само три победи, еве што ќе се случи доколку дојде до промена

0

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ наскоро би можел да остане без првото место на АТП листата.

Поради правилата на САД, Србинот не можеше да влезе во земјата за да се натпреварува на Мастерсот во Индијан Велс и Мајами и во исто време да се обиде да спречи промена на чело на АТП.

На овој начин Ѓоковиќ зависи од резултатите на другите тенисери, поточно од резултатите на Карлос Алкараз.

Шпанецот се пласираше во четвртфиналето откако Американецот Џек Дрејпер му го предаде мечот со резултат 6:2, 2:0.

Следен противник на тинејџерот ќе биде Феликс Огер-Алиасим, а во случај да го добие канадскиот, за место во финалето ќе игра против Тејлор Фриц или Јаник Синер.

Во случај да обезбеди финале и да биде подобар од ривалите, Алкараз ќе се врати на првото место.

Ако го направи тоа, ќе го чека тешка работа да остане на чело на машкиот тенис веќе на турнирот во Мајами, каде што ги брани 1.000-те бодови до кои стигна со освојувањето на титулата минатата сезона.