Алегри: Серија А можеби е инфериорна во однос на другите лиги, но минатата сезона Рома, Интер и Фиорентина стигнаа до финалето на европските купови, мора да бидеме оптимисти

 Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри зборуваше за настапот на клубовите од Серија А во европските натпреварувања.

– Мора да бидеме оптимисти. Серија А можеби е инфериорна во однос на другите лиги, но Рома, Интер и Фиорентина минатата сезона стигнаа до европското финале. Оваа сезона веќе имаме, може да се каже, еден и пол тим во полуфиналето на Лига Европа, плус Фиорентина во Конференциската лига. И тоа е добро“ изјави Алегри.

Италија ќе има најмалку еден претставник во полуфиналето на Лигата на Европа, бидејќи во четвртфиналето играат Милан и Рома.

Италијанската Серија А заедно со англиската Премиер лига, шпанската Ла Лига, германската Бундеслига и француската Лига 1 се најдобрите пет европски фудбалски лиги.