Американецот го фрли Магомедов на оградата и брутално го претепа: Погледнете какви тешки удари прими Дагестанецот пред да биде нокаутиран (Видео)

0

За американскиот борец ова беше 11-та нокаут победа во кариерата.

Во американскиот град Лас Вегас се одржува натпревар во UFC Интересна борба е видена помеѓу Шон Стрикленд и Абус Магомедов.

Американката победи со ТКО со 4 минути и 20 секунди во втората рунда. Така Стрикленд ја оствари 11-та победа со нокаут во кариерата.

Судијата Марк Смит го прекина натпреварот откако Стрикленд упати удари кон Магомедов додека тој беше на земја.

Сепак, американскиот борец кој е 7-ми борец во средна категорија на УФЦ не започна како што замисли. Според статистиката, Магомедов беше супериорен со 32-11,пред да потклекне во втората рунда.

Тој изгледаше добро во првата рунда и на својот прв турнир во оваа тежинска класа, но ударите на Стрикленд стануваа попрецизни како што одминуваше борбата. Колку беше доминантен говори и податокот дека во една рунда го погоди противникот 70 пати, што е и негов личен рекорд.

Американецот ги загуби борбите од Алекс Переира и Џаред Канониер во 2022 година.

Од друга страна, ова беше ризичен меч за него, бидејќи Магомедов е многу искусен надвор од октагонот на УФЦ, но неговото време допрва доаѓа.

Стрикленд по победата не го криеше воодушевувањето.

  • Титула, човеку! Ја сакам титулата – изјави американскиот УФЦ борец.

Актуелниот шампион во средна категорија Израел Адесанја се очекува да го одбрани појасот во септември. Негов противник ќе биде победникот меѓу Роберт Витакер и Дрикус Ду Плесис. Тој натпревар е закажан за 8 јули.