Американец кој живее на Балканот се шокирал од свадбата на својот сосед па објави хит видео: Еве што го изненадило кај нас (видео)

0

Американец кој редовно објавува видеа за неговиот живот во Дубровник под корисничкото име Car2Cro на TikTok на своите следбеници им покажа како изгледаат балканските свадби.

„Само сакам да се приклучам на забавата“, напиша тој во описот на видеото кое стана вирално.

Во видеото тој на забавен начин покажа класични обичаи на балканските (во случајов хрватска) свадби. Во неговото сценарио за TikTok (изменето, се разбира) тој ги гледа гостите како се собираат на свадбената веселба низ прозорец. Гостите пеат и го веат знамето.

Околу 14 часот попладне Американецот сè уште е на прозорецот, а се слушаат звуци на тропање на автомобили. Навечер се палат и факели, а прославата може да се слушне три дена подоцна.

„Свадби, натпревари, забави… Дали воопшто спиеш откако си во Хрватска?“, „Навикнати сме да спиеме со тие звуци“, „Секогаш можете да влезете на свадба ако сакате. Само кажи дека си од Америка и ќе те примат“, „Најдобрите свадби“, се само дел од коментарите под неговата објава.

Балканците е најискрен народ на светот

Во неодамнешното видео што го објави, тој на своите следбеници им порача дека дошол до заклучок дека луѓето од Балканот се најчесните луѓе на светот. Како доказ за неговата теорија, тој ја приложи веста за психолошка студија која тврди дека луѓето кои многу пцујат се поискрени од другите.

Инаку, тиктокерот откри и три работи кои ги забележал кај Хрватите веднаш штом пристигнал. „Прво, сите се високи. Мислев дека сум висок, но сега се чувствувам како да сум во земја на џинови. Второ, сите се убави. Тие се само убави луѓе. И трето , сите се облекуваат добро. Се чувствувам како да сум на модна ревија секогаш кога одам во продавница“, опиша тој.