Американците конечно признаа: Надал и Федерер се минато, Ѓоковиќ е вистински GOAT! (ФОТО)

Новак Ѓоковиќ ја покори Америка и стигна до 24. Грен слем трофеј во кариерата.

На доминантен начин, Ноле го освои УС Опен – во финалниот меч го победи Данило Медведев со 3:0 во сетови. И покрај тоа што е во доцните години, докажа дека е најдобар на планетата и дека му нема рамен, а тоа е тениската КОЗА конечно признаа и Американците.

УС Опен се огласи на официјалниот профил на Твитер и на српски јазик напиша порака:

– Само напред – со емотикон кој јасно стави до знаење дека Американците го сметаат Ѓоковиќ за најдобар во историјата.

Значи, Надал и Федерер се дефинитивно минато, Ѓоковиќ е минато, сегашност и иднина! Дали некој некогаш ќе го достигне, останува да видиме во децениите што доаѓаат…