Америка во наредните неколку часови очекува Иран да го нападне Израел: Техеран е подготвен да лансира ракети и повеќе од 100 дронови?

Американските власти веруваат дека Иран може да го нападне Израел за само неколку часа!

Тел Авив се подготвува за најлошото сценарио и можноста за директен ирански напад на израелска територија како одмазда за нападот пред речиси две недели во кој загинаа седум ирански воени офицери. Иран вети одмазда за своите команданти кои беа убиени на 1 април во напад на иранската амбасада во сириската престолнина.

Двајца американски функционери изјавија за Ci-BI-ES дека голем ирански напад врз Израел се очекува уште во петок и најверојатно ќе вклучи повеќе од 100 беспилотни летала и десетици проектили насочени кон воени цели во земјата. Официјалните лица додадоа дека за Израелците би било голем предизвик да се одбранат од напад од ваков размер и дека сметаат дека Иранците би можеле да се одлучат за напад од помал обем за да избегнат драматична ескалација.

Техеран јавно не посочи како и кога ќе возврати, па не е јасно до каде ќе одат иранските лидери. Постојат стравувања дека директен напад врз Израел може да ја експлодира тековната израелска војна против иранскиот сојузник Хамас во многу поширок регионален конфликт.

Во четвртокот, американскиот Стејт департмент ги предупреди Американците во Израел да не патуваат надвор од големите градови, кои се подобро заштитени од дојдовен ракетен оган со одбранбениот систем „Железна купола“. Во најновото упатство се наведува дека патувањето на американски владини претставници во Израел може дополнително да се ограничи со мало известување за тоа како се развиваат работите во регионот на тиндербокс.

– Кој ни наштети, ние ќе му наштетиме. Подготвени сме, дефанзивно, но и офанзивно – вети во четвртокот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кога ги посети војниците во воздухопловната база на ИД.

Вознемирувачка воена симулација, да потсетиме, откри дека апокалиптичната битка меѓу Иран и Израел брзо ќе се претвори во нуклеарен конфликт и веројатно ќе предизвика трета светска војна!

Застрашувачката воена игра, осмислена од воени и безбедносни експерти, предвидува сценарио чекор-по-чекор што би започнало со конвенционални ракетни напади кои само би предизвикале дополнителен гнев во двете земји.