Америка извршила напад, има голем број на мртви

0

19 лица загинаа во американски воздушни напади врз позициите на проиранските борци поврзани со Револуционерната гарда на Иран во источна Сирија.

Ова денеска го соопшти Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Велика Британија.

Воен набљудувач рече дека во американските воздушни напади загинале тројца сириски војници, 11 сириски борци во провладините фракции и пет несириски борци поврзани со владата, пренесува Ројтерс.

Шефот на набљудувачката мисија во Сирија, Рами Абдел Рахман, не можеше да ја прецизира националноста на жртвите од американските воздушни напади.

Американскиот претседател Џозеф Бајден во петокот го предупреди Иран дека САД „ќе возвратат насилно“ за да ги заштитат своите граѓани.

Иран беше клучен сојузник на сирискиот претседател Башар ал Асад за време на 12-годишниот конфликт во Сирија.

Проирански фракции, вклучувајќи ја либанската организација Хезболах и групи од Ирак контролираат делови од источна, јужна и северна Сирија и предградијата околу главниот град.

Зголеменото присуство на Техеран во Сирија редовно предизвикува израелски воздушни напади, но воздушните напади на САД се поретки.