Америка и Украина: Бајден вети дека ќе застане на страна на Киев, и покрај буџетското фијаско

Големи поделби во Америка околу продолжувањето на финансирањето на Украина во војната со Русија.

Американскиот претседател Џозеф Бајден претрпе пораз во Конгресот поради гласањето за буџетот, но и покрај тоа, тој вети континуирана помош за Украина.

Во последен момент во Конгресот беше скратено дополнително воено финансирање од буџетот.

Привремената мерка, која беше воведена за да се спречи затворање на владата, не вклучува 6 милијарди долари воена помош за Киев, што беше приоритет на Белата куќа.

Тврдокорните републиканци се противат на дополнителна воена помош, а многумина отворено се противат на пристапот на Бајден кон војната.

И покрај тоа, Бајден во неделата рече дека Украина може да „смета на“ континуирана поддршка од САД.

„Во никој случај не можеме да дозволиме да престане поддршката за Украина“, рече Бајден.

„Ја уверувам [Украина] дека ќе биде така“, рече тој во врска со продолжувањето на финансирањето на војната.

„Сакам да ги уверам нашите американски сојузници дека можете да сметате на нашата поддршка, ние нема да заминеме“, додаде тој.

САД веќе и дадоа најмалку 50 милијарди долари воена помош за Украина откако Русија ја започна својата инвазија во февруари 2022 година.

Бајден побара од Конгресот уште 24 милијарди долари.

Во последните месеци Вашингтон му испрати на Киев најсовремено оружје, вклучувајќи ракети со долг дострел и тенкови Абрамс.

Дополнителна воена опрема беше испратена во Украина за продолжување на контраофанзивата започната пред неколку месеци, која е бавна и досега нема значаен напредок.

Но, саботниот привремен буџетски договор во Конгресот, кој ќе ја финансира американската федерална влада за 45 дена, засега ја лиши Украина од дополнително воено финансирање.

Високите лидери на Сенатот од двете партии објавија заедничка изјава во која ја сигнализираат нивната намера „да се осигураат дека американската влада ќе продолжи да обезбедува“ поддршка за Украина во наредните недели.

Но, тој потег, кој дојде само девет дена откако украинскиот претседател Володимир Зеленски беше во Вашингтонда се побара дополнителна поддршка го одразува растечкото противење на некои републиканци во Претставничкиот дом на војната во последните месеци.

Републиканците го контролираат Претставничкиот дом, а демократите имаат тесно мнозинство во Сенатот.

Буџетските сметки мора да бидат одобрени од двата комори пред да бидат потпишани во закон.

Конгресменот од Флорида, Мет Гаец, во саботата им рече на новинарите дека одобрениот буџет е „некаде помеѓу повеќе од доволно и премногу“, а конгресменката од Џорџија Марџори Тејлор-Грин рече дека на Киев веќе му била дадена премногу помош, велејќи дека „Украина не е 51-та држава ” САД.

Нивниот пристап предизвика бурни реакции кај сенаторите на Демократската партија.

„Не можам да верувам дека луѓето во овој момент ќе ѝ свртат грб на Украина“, рече сенаторот Марк Ворнер.

И покрај несогласувањата, властите во Киев се обидуваат да го претстават овој нов, 45-дневен договор за финансирање на САД како „можност“ за нивните дипломати да обезбедат долгорочна поддршка.

Украинското Министерство за надворешни работи верува дека „протокот на американска помош нема да се промени“ со три милијарди долари хуманитарна и воена поддршка што треба да пристигне, но признава дека тоа може да влијае на „тековните програми“.

Но, еден украински пратеник, Алексеј Гончаренко, признава дека суспендираното финансирање предизвикува загриженост во Киев.

„Гласањето во американскиот Конгрес е вознемирувачко. САД рекоа дека ќе стојат на страната на Украина се додека е потребно, а сега поддршката за Украина е намалена од буџетот.“ Ова е

повик за будење, не само за Украина, но и за Европа“.

Политичките превирања во Америка се еден од неколкуте симптоми на замор на Западот.

Зголемениот скептицизам на некои републиканци и изборната победа на популистичката, промосковска партија во Словачка ги загрижува и Украина и Европската унија.

Во интервју за Би-Би-Си во Киев, Јосеп Борел, европски комесар за надворешна политика и безбедност, рече дека е „загрижен“ од последната одлука на американскиот Конгрес за финансирање на Украина.

„Не знам што ќе се случи во иднина.

„Едно е јасно: за нас Европејците војната на Русија против Украина е егзистенцијална закана и ние мора да реагираме соодветно“, вели тој.

Во едно од неговите дневни обраќања, Зеленски рече дека никој не треба да ја „потценува отпорноста на Украина“.

Јасно е дека Украина ќе продолжи да се бори – со или без помош од Западот.