АМЕРИКА ПЛАНИРА ДА НАПРАВИ НОВО МОЌНО НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ: Бомба 24 пати помоќна од фрлената бомба на ХИРОШИМА! (ВИДЕО)

САД планираат да направат ново нуклеарно оружје, дури 24 пати помоќно од фрленото на Хирошима и Нагасаки.

Предложената нуклеарна гравитациска бомба Б61-13 ќе чини 689 милиони долари за производство и може да ги убие сите во милионски град речиси веднаш со радиус на експлозија од 5,6 километри.

Со домет од 9.600 километри и експлозија од 360 килотони, радиоактивниот испад би бил значително поразорен од оној во Хирошима и Нагасаки.

Бомбите фрлени врз Јапонија имаа моќност од само 15 килотони, а сепак убија речиси 200.000 луѓе.

Новото оружје допрва треба да биде одобрено од Конгресот, но се очекува да има поддршка од Републиканската партија.

„Б61-13 ќе го зајакне одвраќањето на противникот и ќе ги увери сојузниците и партнерите обезбедувајќи му на претседателот дополнителни опции против одредени потешки воени цели и големи области“, соопшти Пентагон.

Новата американска нуклеарна бомба би била испорачана од високотехнолошкиот стелт бомбардер Б-21 Рајдер и би можела да уништува подземни цели со поголема прецизност.

Најавата дојде само неколку дена откако Кина објави дека ќе го удвои својот нуклеарен арсенал на речиси 1.000 боеви глави.

нуклеарна бомба

Вашингтон во моментов има околу 1.400 нуклеарни боеви глави, додека Русија има околу 1.500 – но Кина рече дека планира да ги удвои сегашните резерви од 500 боеви глави во рок од една деценија.

Кина, исто така, објави дека развива нов интерконтинентален балистички ракетен систем што би можел да и овозможи да ги нападне континенталните САД.

Американскиот помошник секретар за одбрана за вселенска политика, Џон Пламб, во изјава алудираше на неодамна објавените нуклеарни аспирации на Кина.

Тој рече: „Денешното соопштение ја одразува променливата безбедносна средина и растечките закани од потенцијалните противници“.