АНДРЕЈ ФЕДОРОВ, ПОРАНЕШЕН РУСКИ ЗАМЕНИК ШЕФ НА ДИПЛОМАТИЈАТА: Украинскиот напад врз Москва дефинитивно ќе се случи!

0

Поранешниот заменик министер за надворешни работи на Русија, Андреј Федоров, во програма на рускиот канал НТВ, предвиде дека украинскиот напад врз Москва сигурно ќе се случи.

Советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко објави видео клип од пораките на Федор.

Во емисијата се разговараше за потенцијалната испорака на западни борбени авиони на украинската војска. Еден од учесниците во дискусијата го праша Федоров дали таквото оружје би претставувало преминување на „црвената линија“ што ќе го одведе рускиот претседател Владимир Путин до дополнителна ескалација на конфликтот.

Овој поранешен советник на рускиот премиер и руски потпретседател одговори дека испраќањето авиони на Украинците не е една од црвените линии на Русија. Потоа изјави што би била црвена линија за Путин, а тоа е напад на командните центри во Москва, нагласи Федоров.

Тој беше прашан дали мислел на „обид за државен удар“.

„Погодок, а не обид. Удар што дефинитивно ќе се случи, тоа ќе биде црвената линија“, објасни Федоров.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од Западот да испрати ракети со долг дострел и борбени авиони, откако Соединетите Држави и Германија се договорија да испорачаат тенкови за да помогнат во одбивањето на руската инвазија.