Астон Мартин може да спроведе претсезонски тестови во Бахреин само со еден возач

0

– Формула 1 тимот на Астон Мартин може да спроведе претсезонски тестови во Бахреин со еден возач, објави „Билд“.

Ленс Строл се повреди додека возеше велосипед и ќе го пропушти тестирањето. Трките ќе се водат од 23 до 25 февруари во Бахреин.

Сосема веројатна е опцијата во која новајлијата на тимот Фернандо Алонсо сам ќе ги помине сите три тест дена.

Алтернатива е да учествува на тестовите Фелипе Друговиќ, резервниот пилот на тимот. Поканувањето на друг резервист, Стофел Вандорн, е проблематично бидејќи тестирањето се преклопува со Формула Е во Кејп Таун (24 и 25 февруари).