АТП не најде докази против Зверев за семејно насилство

– Асоцијацијата на тениски професионалци (АТП) соопшти денеска дека нема доволно докази за казнување на германскиот тенисер Александр Зверев за семејно насилство.

Зверев, кој неодамна беше втор тенисер во светот, а во моментов е рангиран на 14. место на АТП листата, беше обвинет од својата поранешна девојка за физичко злоставување.

АТП во есента 2021 година отвори независна истрага, а денеска објави дека нема доволно докази за казнување и оти овој случај од нивна страна е завршен.

Олга Шарипова, поранешната девојка на актуелниот олимписки првак, прво на социјалните мрежи обелодени дека, наводно, била жртва на физичко насилство, а подоцна и во интервјуа говореше дека Зверев ја тепал, задушувал со перница и ја заклучувал во хотелски соби.

Сите овие наводи германскиот тенисер ги отфрли.

АТП порача дека ќе преземе соодветни чекори доколку во иднина се појават нови докази.