АФРИЧКИТЕ ЛИДЕРИ ПРИСТИГНАА КАЈ ПУТИН СО ПЛАН ЗА МИР: Зеленски ги предупреди во Киев дека не сака „никакви изненадувања“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе биде домаќин на група африкански лидери кои пристигнаа во Русија во самоиницијативна мировна мисија, откако тие разговараа за тоа во петокот во Украина.

Претседателите на Коморите, Сенегал, Јужна Африка и Замбија, како и египетскиот премиер и пратениците од Република Конго и Уганда се обидоа во Киев да помогнат да се стави крај на војната што ја започна Русија.

Африканските лидери пристигнаа во Санкт Петербург каде ќе се сретнат со Путин, кој присуствува на бизнис форум во тој град.

Мисијата во Украина, прва од ваков вид што ја започнаа африканските лидери, доаѓа по другите мировни иницијативи, вклучително и оние на Кина, и има посебно значење за Африка бидејќи се потпира на испорака на храна и ѓубрива од Русија и Украина. Војната во Украина го попречи извозот на жито од една од најважните амбари во светот.

Јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса им рече на новинарите по разговорите на африканските лидери со украинскиот претседател Володимир Зеленски во петокот дека „овој конфликт има негативно влијание врз Африка“.

Африканските лидери за време на нивната посета на Киев

– Верувам дека Украинците чувствуваат дека мора да се борат и да не се откажуваат. Патот до мирот е многу тежок, и има потреба да се стави крај на овој конфликт што е можно поскоро – изјави Рамафоса.

Многу африкански земји имаат блиски врски со Москва кои датираат од Студената војна кога Советскиот Сојуз ја поддржа нивната антиколонијална борба.

Говорејќи на прес-конференцијата во петокот, претседателот на Коморите Азали Асумани ја изнесе идејата за „мапа на патот“ кон мирот, предизвикувајќи прашања од претседателот Зеленски, кој побара објаснување и предупреди дека не сака „никакво изненадување“ од нивната посета на Путин.

Шансите за мировни преговори изгледаат слаби бидејќи Украина и Русија имаат дијаметрално различни позиции.

Украина бара Русија да ги повлече своите трупи од сите окупирани територии како услов за мировни преговори.

Кремљ, од друга страна, сака Украина да го признае Крим, кој беше анектиран од Москва во 2014 година, како составен дел на Русија и да ги признае нејзините територијални придобивки направени во претходната војна.