Баерн и официјално донесе тренер од втората лига: Компани претставен во Минхен, испрати моќна порака

Винсент Компани и официјално е промовиран во нов тренер на Баерн Минхен, што значи дека колонијата на помошниците на Пеп Гвардиола низ европските гиганти стана уште поголема!

И покрај тоа што со Барнли испадна од Премиер лигата, Белгиецот го задоволи апетитот во Германија, па потпиша повеќегодишен договор со Баерн. Немаше проблеми ниту со обештетувањето, па ќе бидат исплатени 12 милиони евра.

Компани за време на престојот во Барнли во неколку наврати докажа дека негува агресивен и напаѓачки фудбал, а и самиот истакнува дека мора да се прилагодите на вашиот карактер.

– Се радувам на предизвикот во Баерн. Голема чест е да се работи за овој клуб, Баерн е институција во меѓународниот фудбал. Како тренер, треба да претставуваш кој си како лик: сакам да поседувам посед, да бидам креативен – но мора да бидеме и агресивни и храбри на теренот. Сега се радувам на основите: работа со играчите, градење на тимот. Кога ќе се постават темелите, ќе следи успех – рече Компани.

Баерн оваа сезона остана без титула, поради што Томас Тухел го напушти тимот на крајот од анхажманот.