Бамјите ги зајакнуваат коските и го намалуваат шеќерот

Бамјата е одличен извор на витамин К1 растворлив во масти, кој игра важна улога во процесот на згрутчување на крвта. Бамјата се препорачува за луѓе со прекумерна тежина, бидејќи има малку калории и јаглехидрати.

Бамја или бамја ( Abelmoschus esculentus ) е растение полно со антиоксиданси, витамини К1, Ц, А, лесно се подготвува, има вкусно овошје, ги зајакнува коските и го намалува покаченото ниво на шеќер. Може да го смири желудникот и да спречи непријатни симптоми на гастритис, се препорачува за луѓе кои страдаат од анемија. Ова растение главно се одгледува во Турција, Индија, Бразил, а на Балканот е главната состојка на беговата супа.

Бамјата е овошје

Бамјата е богата и со магнезиум, фолати, растителни влакна, се препорачува за трудници. Се верува дека ова растение го штити кардиоваскуларниот систем со своите својства, го регулира нивото на шеќер во крвта, постојат претпоставки дека штити и од развој на рак. Се нарекува уште и „дамски прст“ и може да се најде во две сорти, како црвена и зелена бамја, која е позастапена кај нас. Двете сорти имаат ист вкус, со тоа што црвената бамја станува зелена за време на процесот на готвење. Биолошки е класифициран како овошје.

Моќен извор на витамин К1

Една чаша (100 грама) сурова бамја содржи 33 калории, 7 грама јаглени хидрати, 2 грама протеини, 3 грама влакна и без масти. Бамјата е богата со магнезиум и 14 проценти од дневната вредност (DV) на овој минерал може да се најде во 100 грама сирова бамја. Истата количина содржи и 15 проценти од DV на фолати, 14 проценти од DV на витамин А, 26 проценти од DV на витамин Ц, 26 проценти од DV на витамин К и 14 проценти од DV на витамин Б6 .

Бамјата е одличен извор на витамин К1 растворлив во масти, кој игра важна улога во процесот на згрутчување на крвта. Бамјата се препорачува за луѓе со прекумерна тежина, бидејќи има малку калории и јаглехидрати . Содржи одредени количини на протеини и покрај тоа што е класифициран како овошје.

Корисен ефект врз срцето и мозокот

Бамјата содржи големи количини полифеноли, флавоноиди и изокерцетин. Истражувањата покажуваат дека полифенолите имаат корисен ефект врз кардиоваскуларниот систем и го спречуваат формирањето на згрутчување на крвта. Се верува дека полифенолите можат да ги подобрат когнитивните функции, процесот на учење и меморијата.

Заштитува од холестерол

Високото ниво на холестерол е еден од водечките фактори на ризик за развој на срцеви заболувања. Бамјата содржи еден вид густа супстанција слична на слуз која може да се врзе за холестеролот за време на варењето и да се излачи во столицата. Истражувањето направено на глувци го потврди ова својство на бамјата.

Го намалува шеќерот во крвта, но не се препорачува за луѓе со дијабетес

Постојаното високо ниво на шеќер во крвта може да доведе до преддијабетес и дијабетес тип 2. Истражувањето на глувци потврди дека јадењето бамја може да го намали нивото на шеќер во крвта. Сепак, некои студии укажаа на интеракции помеѓу бамјата и лекот метформин , кој најчесто се користи во лекувањето на дијабетес. Се препорачува луѓето на терапија со овој лек да не консумираат бамја.

Храна за трудници

Фолната киселина (витамин Б9) е важна хранлива материја за трудниците. Овој витамин кој се наоѓа во бамите може да го намали ризикот од дефекти на невралната туба. Спина бифида е расцеп на ‘рбетниот столб и заеднички дефект на невралната туба. Оваа состојба е резултат на нецелосно затворање на ‘рбетниот мозок. Болеста понекогаш може да биде придружена со благи форми на оштетување, но во потешки случаи можна е парализа, недостаток на контрола над екстремитетите и сфинктерите. Постои и ризик од инфекции, послаб ментален развој.

Се препорачува жените во репродуктивна возраст да консумираат 400 mcg фолати секој ден. Според некои студии, повеќето идни мајки консумираат само половина од препорачаните дневни вредности. Бамјата е добар извор на фолна киселина , 100 грама содржи 15 проценти од дневните потреби.

бегова супа

Бамјата лесно се готви, а советот е да барате производи без кафени дамки и суви врвови . Често се користи во чорби и чорби како што е беговата супа. За бегова супа потребни се 300 гр пилешко, 200 гр мешани моркови, пашканат и корен од целер, 50 гр путер, 50 гр брашно, 20 гр сува бамја, 50 гр крем, половина лимон, една жолчка. , сол, бибер, лист од ловор.

Бамјите се варат околу 20 минути, со додавање на лимон, се цедат и се оставаат на страна. Пилешкото месо се готви посебно со зачини. Кога месото ќе се свари, процедете ја супата, а пилешкото исечете го на коцки. Се додаваат моркови, магдонос, целер. Во посебен сад загрејте ги путерот и брашното, малку пропржете сè. Чорбата се истура во тавата и се се готви уште 15 минути. Кон крајот во супата се додаваат варено месо, бамја, зеленчук и зачини. Сè се готви уште неколку минути со изматената жолчка и кремот нежно измешани.