БАРААТ ОСТАВКА ОД ВИКТОР ОРБАН: Илјадници луѓе протестираа пред зградата на парламентот во Будимпешта

Илјадници луѓе се собраа вечерва во центарот на Будимпешта за да побараат оставка од националистичкиот премиер Виктор Орбан, откако еден од критичарите објави видео во кое наводно вмешан висок министер во случај на корупција од висок профил.

Демонстрантите маршираа од канцеларијата на јавниот обвинител до парламентот извикувајќи „Оставка, оставка“, а многумина носеа факели.

Демонстрациите беа повикани од поранешниот владин инсајдер Питер Маџар, откако претходно тој ден објави аудио снимка на својот Фејсбук профил.

„Нема да дозволиме да се прикрие најголемиот правен и политички скандал во последните триесет години“, им рече тој на демонстрантите, повикувајќи на оставка на јавниот обвинител Питер Полт, чија независност ја доведе во прашање.

Неколку илјади луѓе се собраа пред канцеларијата на јавниот обвинител, но толпата се зголеми додека подоцна маршираше до плоштадот во близина на парламентот.

Унгарецот, поранешен сопруг на поранешната министерка за правда Џудит Варга, ја потресе унгарската политика откако стана познат по скандалот со помилување на злоупотреба на деца.

Варга беше принудена да се повлече од јавниот живот поради скандалот и оттогаш Унгарецот се појави како главен критичар на Орбан.

Утрото, тој објави двеминутно аудио снимка на социјалните мрежи токму кога заминуваше да сведочи пред обвинителите кои истражуваат корупција.

На видеото се слушаат две лица како зборуваат за истрага за корупција во која е вмешан поранешниот заменик на Варга.

Унгарецот тврди дека се работи за разговор меѓу него и Варга, која во тоа време му била сопруга, од јануари 2023 година.

Се вели дека содржи докази дека Антал Роган, министер во кабинетот на премиерот, и неговиот персонал манипулирале со истражните досиеја.

Обвинителите во соопштението изјавија дека ќе го анализираат видеото за кое Унгарецот рече дека е снимено во јануари 2023 година и дека ќе бидат собрани дополнителни докази.

Правно и физички е невозможно да се елиминираат и да се мешаат документите на обвинителството“, се вели во соопштението.

ОБВИНУВАЊА

Обвинувањата доаѓаат во политички чувствителен момент за Орбан пред европските парламентарни избори во јуни и по скандалот за сексуална злоупотреба што минатиот месец собори двајца политички сојузници на Орбан – поранешниот претседател и поранешна министерка за правда Џудит Варга.

Унгарски адвокат (43), кој порано беше близок до владата, планира да основа нова партија за да го предизвика Орбан.

„Унгарци, ви благодарам што дојдовте вечерва во илјадници … да им кажете на власта дека ни е доста“, им рече тој на демонстрантите во говорот.