БАРА ПОМОШ ОД КИМ ЏОНГ-УН !? Американскиот војник кој филмски побегна во Северна Кореја ги открива причините: “Доста ми е од нечовечкото злоставување во САД!“

Северна Кореја заклучи дека американскиот војник Тревис Кинг бара засолниште од „нечовечка злоупотреба и расна дискриминација“ во Соединетите Американски Држави (САД) и Армијата, објавија државните медиуми во средата, што е прв пат Пјонгјанг јавно да потврди дека Тревис Кинг преминал во земјата од Јужна Кореја на 18. јули.

Војникот на американската Армија Тревис Кинг побегна во Северна Кореја во цивилна облека додека бил на обиколка на заедничката безбедносна област на силно утврдената граница меѓу Јужна и Северна Кореја.

Американските власти велат дека веруваат дека Тревис Кинг намерно ја преминал границата и досега одбиле да го класифицираат како воен заробеник.

Севернокорејските истражители, исто така, заклучиле дека Тревис Кинг преминал намерно и нелегално, со намера да остане во Северна Кореја или во трета земја, објави државната медиумска агенција KCNA.

Во текот на истрагата, Тревис Кинг призна дека одлучил да дојде во КНДР поради нечовечко малтретирање и расна дискриминација во американската Армија“, објави KCNA, користејќи го официјалниот акроним (КНДР) на Северна Кореја.

Тој, исто така, изрази подготвеност да побара азил во КНДР или трета земја, велејќи дека е разочаран од нееднаквоста во американското општество“, се вели во објавата на медиумската агенција.

KCNA објави дека Тревис Кинг бил во рацете на војниците на Корејската народна Армија откако ја преминал границата и дека истрагата е сè уште активна.

Вујкото на Тревис КингМајрон Гејтс, во август изјави за ABC News дека неговиот внук, кој е црнец, доживеал расизам во Армијата и дека откако поминал време во јужнокорејски затвор, тој не бил како претходно.

Американските власти велат дека Северна Кореја досега не одговорила на прашањата за Тревис Кинг.

Пентагон соопшти дека не може да ја потврди автентичноста на наводите на Тревис Кинг, како што објави KCNA, и дека останува фокусиран на неговото безбедно враќање.

Портпаролот на командата на Обединетите нации (ОН), која го надгледува граничното село низ кое минувал Тревис Кинг, вели дека нема што да додаде на претходните изјави.

Споменувањето на подготвеноста на Тревис Кинг да побара засолниште во Северна Кореја или трета земја покажува дека сè уште не е јасно каде сака да оди“, изјавил Јанг Му-Џин, професор на Универзитетот за севернокорејски студии во Сеул.

Тае Јонг-Хо, поранешен севернокорејски дипломат, а сега јужнокорејски пратеник, вели дека описот на севернокорејските државни медиуми за Тревис Кинг како „незаконски натрапник“, наместо како доброволен дезертер, како и спомнувањето на трета земја, сугерира на тоа дека Северна Кореја можеби нема да сака да го задржи долго време.

Ова ја остава отворена можноста Северна Кореја да го испрати во трета земја, каде што американските власти можат да го земат и да го вратат дома доколку сакаат“, вели тој во изјавата.

Тревис Кинг се приклучил на американската Армија во јануари 2021 година.

Тој се соочува со две обвиненија за напад во Јужна Кореја и на крајот се изјаснил за виновен по едно точка од обвинението за напад и уништување јавен имот за оштетување на полициски автомобил за време на тирада со вулгарности против Корејците, според судските документи.

Тревис Кинг требаше да се соочи со дополнителни дисциплински мерки кога ќе се врати во САД.

Тревис Кинг бил пренесен со хеликоптер од американската Армија на аеродромот за да се врати во неговата матична единица во САД.

Тој го напушти аеродромот и се приклучи на група која заминала на обиколка на граничната област, каде што претрчал преку граница и покрај обидите на јужнокорејските и американските чувари да го спречат.