Бајден вели дека арапските нации се „подготвени целосно да го признаат Израел“ за прв пат

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека Саудиска Арабија и другите арапски земји се „подготвени целосно да го признаат Израел“ за време на забелешките на собирот надвор од камерата во четвртокот вечерта, според присутните новинари.

Бајден ги повтори повиците за „план по Газа“ за Израел, вклучително и „решение со две држави“.

Изјавите ја одразуваат зголемената подготвеност на Бајден јавно да го повика Израел да ги зголеми напорите за заштита на палестинските цивили во Газа, пишуваат странските медиуми ,

„Сега нема да навлегувам во детали. Но, погледнете, јас работев со Саудијците и сите други арапски земји, вклучувајќи ги Египет, Јордан и Катар. Тие се подготвени целосно да го признаат Израел, целосно да го признаат Израел за прв пат“, рече Бајден, според извештаите на новинарите во просторијата.

„Но, мора да има план по Газа и мора да има пат до решение со две држави, тоа не смее да се случи денес, но мора да има напредок, и мислам дека можеме да го направиме тоа“, рече тој на Бајден.

Арапските држави понудија да го признаат Израел во 2002 година во замена за палестинска држава на Западниот брег и Газа, окупирани од Израел, со источен Ерусалим како главен град.

Израел тогаш го отфрли предлогот.

Состанокот за собирање средства, наводно, бил прекинуван најмалку четири пати од демонстрантите, при што најмалку тројца повикале на итен прекин на огнот во Газа.